Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui tööandja keeldub kogu palka ametlikult näitamast, aga mina (osaliselt) mustalt töötama pole nõus?10.12.2015

Tere
Sattusin töötama väikeettevõttesse, kus kokkulepitud töötasu oli miinimum ehk 2,34 tunnis. Tehti leping ja võeti ametlikult arvele ka. Palgapäeval kuu aega hiljem avastasin, et palka laekuski arvele täpselt miinimum, aga töötatud tundide järgi (mida tuleb kuus pea 200) on sealt oluline osa puudu.
Koheselt ülemusega kontakteerudes öeldigi otse välja, et arvele nad rohkem ei maksa, ülejäänu tuleb sulas ehk siis rahvakeeli öeldult mustalt.
Siit ka minu probleem, sooviks kõike arvele, mitte mustalt, sest tulevikus tahaks ehk laenu võtta või pensioni saada, eriti kuna töölepingut allkirjastades ei öeldud selle kohta sõnagi, et kogu töötasu ametlikult ei saa.
Tööandja arvamus oli aga selline, et nende ettevõttes saavad juba kõik aastaid nii palka ja mulle erandit ei hakata tegema ja kui mulle see ei sobi, siis pean ise lahkumisavalduse kirjutama. Omal soovil ma lahkuda ei taha, sest minumeelest pole mina see, kes valesti käitub.
Millist nõu annaksite, kui tööandja kategooriliselt keeldub kogu väljateenitud palka ametlikult näitamast, aga mina (osaliselt) mustalt töötama pole nõus?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 33 lg 4 kohaselt peab tööandja kandma töötajaga töölepingus kokkulepitud töötasu ja muu tasu töötaja määratud pangakontole, kui ei ole kokku lepitud teisiti. Praktikas on levinud töötasu maksmine pangaülekandega. Samas ei välista TLS töötasu maksmist sularahas, kui töötaja ja tööandja selles kokku lepivad.

TLS näeb töötajale ette võimaluse (mitte kohustuse) töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks TLS § 91 lg 2 alusel, tööandjapoolse olulise rikkumise korral, näiteks olulise viivitamisega töötasu maksmisel või töö mitte andmisel. Seda, kas osa töötasu ümbrikupalgana maksmisel on tegemist olulise rikkumisega, peate hindama ise, TLS § 91 lõige 2 annab ainult näitliku loetelu põhjustest, mis õigustavad töötajapoolset töölepingu erakorralist ülesütlemist.

Kindlasti tuleks enne ülesütlemisavalduse esitamist pöörduda kirjalikult (nt e-posti teel) oma tööandja poole ja anda teada, et Te ei nõustu osa töötasu nö „mustalt“ saamisega ja kui te kokkuleppele ei jõua, kaalute töölepingu ülesütlemist.

Kui tööandja ei ole kogu väljateenitud töötasu töötajale maksnud, saab pöörduda töövaidlusorganisse (töövaidluskomisjoni või kohtusse). Rahaliste nõuete puhul tuleb avaldusse märkida nõudesumma, viivised ning selle kujunemise põhjendatud arvutuskäik. Töövaidlusorganile esitada ka kõik olemasolevad tõendid.

Ümbrikupalga teemal saab töötaja pöörduda maksu- ja tolliameti poole vihjega telefoni teel 800 4444 või e-kirjaga aadressil vihje@emta.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).