Tööõigus
Küsimus: Kas minuga käitutakse õigesti, et jätkan samas kohas töötamist, kuid tööstaaž algab nullist?08.12.2015
On töötatud 10 aastat ühes tootmisettevõttes, neist 5 aastat välislähetuses Rootsi tehases. Nüüd aga, seoses omaniku muutusega, on ettevõttes ees mitmeid reorganiseerimisi. Üks neist on tööjõu vahenduse teenuse lõpetamine, millega uued omanikud ei soovi tegeleda. Teisisõnu Rootsi tehasesse töötajaid enam lähetada ei saa, kuigi töö seal jätkub. Pakutakse sarnast tööd samas ettevõttes Eestis, kus aga tasu on poole väiksem, kui oli varasemalt Rootsis (komandeeringutasu). Siiski pakutakse ka varianti jätkata Rootsis töötamist, kuid seda juba uue töölepingu (lepingu tingimused on samad nagu hetkel kehtivas töölepingus) alusel teises ettevõttes (endisele omanikule kuuluv teine ettevõte). Endine ettevõte on nõus sõlmima töölepingu lõpetamise kokkuleppel. Uue lepingu sõlmimisega kaob side endise ettevõttega, sest ei kuulu enam samasse kontserni, kuhu varasemalt kuulus. Ometi, uue lepingu on koostanud endise ettevõtte (firma on juba müüdud ja sidet ju enam pole) kontoritöötajad ning väidetavalt tegutseb endine omanik juhatuse ridades samuti edasi, et aidata uutel omanikel sisse elada! Hea meelega jätkaksin töötamist Rootsis, kuid väidetavalt pole võimalik minu tööaastaid ülekanda. Kas ongi nii, et ettevõtte omanik teeb omi tehinguid ja mina, kes ma olen 10 aastat seda tööd teinud samas kohas ning teen ju ka edasi täpselt samas kohas, täpselt sama tööd ja täpselt sama graafiku alusel ja isegi sama omaniku all, kaotan oma tööstaaži? Kui paari aasta pärast ehk ka nn. uus ettevõte otsustab mingeid muudatusi läbiviia, näiteks üldse uksed sulgeda, siis koondamise korral olen ma justkui 2 aastat töötanud ja töötukassa poolt pakutud hüvitised väiksemad ning hüvitise maksmise aeg tunduvalt lühem. Kas minuga käitutakse korrektselt ja kas tõesti ei ole võimalik, et minu tööstaaž jätkuks?
Ette tänades!
Ette tänades!
Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 112 alusel on ainult ettevõtte üleminekul võimalik töölepingute üleminek ( koos töötaja ettevõtte staažiga) ühelt ettevõttelt teisele. Ettevõtte üleminek tuleb kõne alla nii füüsilise kui juriidilise isiku majandusüksuse üleminekul.
Ülemineku korral läheb ettevõte üle, mis tahes õiguslikul alusel (juriidiliste isikute ühinemine, jagunemine, ümberkujundamine, müügileping, rendileping jne), mille raames lähevad üleandjalt omandajale üle ettevõtte majandamisega seotud ja selle majandamist teenivad asjad, õigused ja kohustused, muu hulgas ka ettevõttega seotud lepingud.
TLS § 112 kohaselt lähevad töölepingud muutumatul kujul üle ettevõtte omandajale vastavalt võlaõigusseadusele, kui ettevõte jätkab sama või sarnast majandustegevust samas asukohas. S.t. olemasolevaid lepinguid ei lõpetata ja uusi ei sõlmita. Juhul, kui toimub ettevõtte üleminek (üks ettevõte omandab teise, toimub ühinemine, jagunemine või ümberkujundamine), peab sellele eelnema töötajate informeerimine ja nendega konsulteerimine, s.t. tööandja peaks vähemalt kuu aega enne ettevõtte üleminekut edastama usaldusisikule või tema puudumisel töötajatele teatise, mis sisaldab infot ülemineku kohta (sh ülemineku kuupäev, põhjused, tagajärjed töötajatele jms).
Ettevõtte üleminekul peavad muutumatul kujul üle minema töölepingud ja töö läheb samamoodi edasi. Ettevõtte üleandja ja omandaja ei tohi töölepingut üles öelda ettevõtte ülemineku tõttu.
Kuid TLS ei sätesta õiguslikke aluseid ühe töötaja ühest ettevõttest teise tööle minekuks üleviimise korras. Kuna sama omaniku erinevate ettevõtete puhul on tegemist kahe eraldi juriidilise isikuga ja ühe töötaja üleviimisel ei ole tegemist ettevõtte ülemineku regulatsiooniga, siis on ainuke võimalus töötajaga leping lõpetada ja teises ettevõttes sõlmida uus tööleping.
Üldjuhul arvestatakse töösuhte kestust tööandja juures töölepingu sõlmimisest töölepingu lõppemiseni. Kuid alati on tööandjal lubatud leppida kokku töötajale soodsamates tingimustes, ehk hakata arvestama töötaja staaži alates tööle asumisest tööandja eelnevasse ettevõttesse. Tööandja seisukohast sõltub töösuhte kestusest tööandja juures üksnes töölepingu ülesütlemise etteteatamise tähtaeg ja töötajal omakorda üle 5 a staaži korral õigus saada kindlustushüvitist koondamise korral, mida maksab Töötukassa.
Küsimustega, kas eeltoodud olukorras ka Töötukassa aktsepteerib eelnevat staaži, tuleb pöörduda Töötukassas poole kas infotelefonil 15501 või e-posti aadressil info@tootukassa.ee.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus