Tööõigus


Küsimus: Mis õigused on asendajal, kui asendatav töö osutub liiga raskeks?03.12.2015

Laotööline on nõustunud asendama aeg-ajalt autojuhti, vedades kaupu laiali. See on füüsiliselt ja vaimselt raskem/pingelisem töö ja põhitöö laos samal ajal kuhjub. Praegu on mitu laotöötajat haiged, tööd kuhjuvad, asendaja ei jõua autoringe hästi 8h jooksul ära teha, vahel ei jõua lõunat süüa, lahenduseks pakkus ülemus kiiremini töötamist. Töötaja tunneb, et ei jaksa enam niimoodi. Millised õigused ja võimalused on töötajal selles olukorras töökoormuse vähendamiseks?

Vastus: Ülle Mustkivi, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töötaja peab täitma tööandja korraldusi, mis on seotud töölepingus ettenähtud tööülesandega. Tööandja peab korralduse andmisel mõistlikult arvestama töötaja huve ja õigusi (töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 17 lg-d 1 ja 2).

Ehk tööandjal on õigus nõuda töötajalt ainult nende tööde tegemist, nagu tööülesannete kirjelduses on töölepingu sõlmimisel kokku lepitud ja töötaja ei ole kohustatud tegema muud tööd (v.a. juhul, kui ülesande/korralduse täitmine tulenes hädavajadusest, s.o olukorras, kus on tõsine oht tööandja varale või muule hüvele kahju tekkimiseks).

Kui seni olete vaikimisi nõustunud aeg-ajalt asendama autojuhti, kuid tema pidev asendamine on juba muutunud liiga koormavaks, peaks sellest tööandjale kindlasti teada andma ja ära põhjendama, miks Te edaspidi keeldute asendamisest (soovitatav on seda teha kirjalikult nt e-kirja teel). Vastasel juhul, kui töötaja asub täitma tööandja poolt antud täiendavaid tööülesandeid ja täidab neid pikema perioodi vältel, siis võidaksegi seda käsitleda kui nõustumist täiendavate tööülesannete täitmisega.

Täiendavate tööülesannete tegemine eeldab alati selget kokkulepet tööandja ja teist töötajat asendava töötaja vahel.
Kui autojuhi asendamise kohta ei ole kirjalikku kokkulepet töölepingus ja nende ülesannete täitmine ei seondu Teie igapäevatööga (s.t tavapäraselt Te seda tööd ei tee), siis on Teil põhimõtteliselt õigus teise töötaja asendamisest keelduda.

Kui tööandja ikkagi nõuab töölepingus kokku leppimata tööülesannete täitmist ja sellega kaasnevalt ületunnitööd, siis võite tööandjat hoiatada (näit. e-kirjaga), et rikkumise jätkumisel on Teil õigus tööleping erakorraliselt üles öelda TLS § 91 lõike 2 alusel ilma etteteatamistähtaega järgimata (TLS § 98 lg 2).

Lisan veel, et töötaja tervise säilimise eest töökeskkonnas vastutab tööandja. Tööandja peab töö korraldamisel kaaluma, kuidas saavutada kõige parem ja efektiivsem tööprotsess töötaja huve kahjustamata ehk tööandja peab tagama seadusega kehtestatud töö-ja puhkeaja nõuete täitmise, mille hulka kuulub ka tööpäevasiseste puhkepauside võimaldamine.