Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja saab päevapealt oma otsust muuta, kui oli enne kuulutanud reeded töö vähesuse tõtt vabaks?04.12.2015

Kas tööandjal on õigus mängida tööajaga nagu ise heaks arvab? Meile anti kiri, et tööaega vähendatakse 4 kuud, alates detsembrist (reeded vabaks). Ise lugesin, et üle 3 kuu ei tohiks 12-kuulise perioodi jooksul. Nüüd järsku avastas, et tuli tööd ja tühistab selle kirja päevapealt, ilma etteteatamiseta. Millised õigused on töötajal ja millised tööandjal sellise olukorras? Kas ta peaks siis selle kirja alusel meile ületunnid maksma, kui kirjal olid tunnid kirjas, mis peame töötama?

Vastus: Ülle Mustkivi, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et üldjuhul töölepingu seaduse (edaspidi TLS) ei võimalda töölepingut ühepoolselt
muuta (TLS § 12). Erisusena võib tööandja TLS § 37 alusel töötaja töötasu ühepoolselt vähendada kuni 3 kuuks 12-kuulise ajavahemiku kohta mõistliku ulatuseni, kuid mitte alla Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud töötasu alammäära.
Töötajal on vastukaaluks õigus keelduda töö tegemisest võrdeliselt töötasu vähendamisega. Näiteks, kui tööandja vähendab töötaja töötasu 20% ulatuses, peab töötaja tööaeg samuti vähenema sama suurusjärgu ehk 20% võrra.

Töötasu vähendamine on erandlik ja äärmuslik meede, mille rakendamiseks peavad üheaegselt olema täidetud seadusest tulenevad eeldused. Nendeks on: ettenägematu olukord, tööandjast mitteolenev põhjus, majanduslikest asjaoludest tulenev võimetus anda tööd kokkulepitud mahus ning ebamõistlikult koormav töötasu maksmise kohustus. Täidetud peavad olema üheaegselt kõik tingimused, mis tähendab, et ühe eelduse puudumisel ei ole tööandjal võimalik töötaja töötasu TLS § 37 alusel vähendada.

Kui töötaja ei nõustu töötasu vähendamisega, on tal õigus öelda tööleping üles TLS § 37 lg 5 alusel. Ülesütlemisavaldus tuleb esitada tööandjale hiljemalt 5 tööpäeva jooksul pärast töötasu vähendamisest teadasaamist. Töölepingu lõppemisel tuleb tööandjal maksta töötajale samu hüvitisi nagu koondamise korral.

TLS § 28 lg 2 p 1 kohaselt on tööandjal kohustus eelkõige kindlustada töötaja tööga töölepingus kokkulepitud ulatuses.
Kui töömaht taastub, lõpeb ka töötasu vähendamist tinginud eriolukord ja tööandja on kohustatud koheselt tagama töötajale töö lepingujärgses mahus ja tasuga. Töötaja on omakorda kohustatud jätkama töölepingu täitmist kokku lepitud tingimustel.

Seadus ei sätesta, kui pikalt ja mil viisil tööandja peaks töömahu taastumisest töötajaid ette teavitama, see tuleks enne töötasu vähendamist töötajatega kokku leppida.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).