Tööõigus
Küsimus: Kas tööandjal on õigus taganeda tööpakkumises tehtud lubadusest, lisatasu lepingus ei ole, kuid e-kirjas oli see lubadus?03.12.2015
Tere! Kas tööandjal on õigus taganeda tööpakkumises tehtud lubadusest? Konkreetne lubadus ei ole lepingus kirjas, kuid e-mail, millele on lisatud tööleping, on konkreetselt kirjas palga lisa ilma mingisuguste viideteta. Hetkel väidab tööandja, et kui pole lepingus, siis on konkreetne lubadus lisatasu maksta tühine.
Tänud
Tänud
Vastus: Ülle Mustkivi, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu kui kokkuleppe sõlmimine on reguleeritud töölepingu seaduse (edaspidi TLS) ja võlaõigusseadusega (edaspidi VÕS). Töölepingu sõlmimiseks on vajalik kattuvate tahteavalduste olemasolu, mis on suunatud töösuhte loomisele. Tööleping on sõlmitud, kui pooled on saavutanud vastastikuse kokkuleppe kõigis neile olulistes tingimustes (VÕS § 9 lg 1). Reeglina on olulisteks tingimusteks töötasu, tööaeg, tehtavad tööülesanded, töö tegemise koht.
Töölepingu sõlmimiseks vajalikud vastastikused tahteavaldused on pakkumus ja nõustumus (VÕS § 16 ja § 20). Pakkumuseks on töölepingu sõlmimise ettepanek, mis on piisavalt määratletud ja väljendab pakkumuse esitaja ( tööandja) tahet olla ettepanekuga nõustumuse saamisel õiguslikult seotud. Tööandja peab seega töötajale esitama konkreetsed töötingimused, millega ta soovib töötaja tööle võtta.
TLS § 5 lg 1 p 5 kohaselt peab töötaja olema teadlik oma töötasust, selle arvutamise viisist ja palgapäevast. Töölepingu kirjalikus dokumendis peavad olema kirjas kõik tasud, mida töötaja töö tegemise eest saab, sh erinevad lisa- ja tulemustasud ja ka nende maksmise tingimused ja kord. Kui tööandja lubas lepingueelsete läbirääkimiste käigus maksta lisaks põhipalgale ka lisatasu, mis ei kajastu küll töölepingus, kuid selline pakkumus kajastub teievahelises kirjavahetuses, on teil alus nõuda lisatasu.
Antud juhul on tööandja esitanud omapoolse pakkumuse e-kirjaga ja Teie omakorda andnud nõusoleku esitatud tingimuste põhjal töölepingu sõlmimiseks. Seega tööandja ei saa hiljem ühepoolselt töötasu maksmise tingimusi muuta, kuna kokkulepitud tingimusi (sh ka suulisi lubadusi, mida tuleb muidugi tõendada) saab muuta poolte kokkulepel (TLS § 12).
Kui Te leiate, et tööandjal on kohustus tulenevalt pooltevahelisest kokkuleppest lisatasu maksta, peaksite esmalt pöörduma vastavasisulise nõudega tööandja poole (soovitatavalt kirjalikult). Kui tööandja ei ole nõus kokkulepet täitma, võite nõuda saamata jäänud lisatasu töövaidlusorgani (töövaidluskomisjoni või kohtu) kaudu.
Lisan veel, et enne allkirjastamist tuleks tööleping alati läbi lugeda ning veenduda, et kõik olulised kokkulepitud tingimused on seal selgelt ja arusaadavalt kirjas.
Individuaalse töövaidluse lahendamise seadus § 6 lg 3 sätestab, et töötasu nõude esitamise tähtaeg on 3 aastat alates nõude tekkimisest. Töövaidlusorgani poole pöördudes lisage kõik vajalikud tõendid, mis tõestavad, et tööandja ei ole vastavalt kokkuleppele maksnud lisatasu.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus