Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei võimalda matusele minna?27.11.2015

Sain hommikul teada, et matustele minek ja tööandja keeldub andmast vaba aega selleks. Ei tea kuidas käituda, kuna ise arvan, et sellise aja peaks võimaldama. Ütles lihtsalt, et kedagi pole tööle panna ja kõik. Olen pisut šokis ja vajan nõu. Mis saab, kui ma lihtsalt lähen? Kas peaksin seda talle meili teel kirjutama, et sellest kellast selle kellani mind lihtsalt pole ja miks? Pea lihtsalt ei tööta praegu.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töötaja põhikohustuseks töösuhtes on töö tegemine, mille eest makstakse talle töötasu. Kui töötaja tööd ei tee, ei ole tööandja kohustatud ka töötasu maksma. Töölepingu seadus (edaspidi TLS) toob välja teatud erijuhud, mil tööandjal on töötasu maksmise kohustus ka siis, kui tööd ei tehta. TLS § 38 kohaselt, kui töötaja töö tegemine on takistatud tulenevalt töötaja isikust, kuid ei ole sealjuures tekitatud tahtlikult või raske hooletuse tõttu, või töö tegemist ei saa töötajalt oodata muul tema isikust mittetuleneval põhjusel, tuleb tööandjal võimaldada töötajale piisavalt vaba aega ning maksta selle aja eest keskmist töötasu. TLS § 42 omakorda sätestab selle, et töötajal on õigus nõuda vaba aega TLS § 38 ettenähtud tingimustel.

TLS § 38 ja § 42 (koosmõjus) alusel on töötajal õigus mõlema poole huve arvestades nõuda teatud juhtudel vaba aja andmist ja keskmist töötasu. Vaba aja andmisel tuleb mõistlikult arvestada tööandja ja töötaja huve. Nimetatud sätte puhul on oluline mõistlik aeg, mida hinnatakse iga üksikjuhtumi puhul eraldi. Mõistlikkuse hindamisel võetakse aluseks võlaõigusseaduse § 7 lõige 1, mille kohaselt määrab mõistlikkuse sarnases olukorras heas usus tegutseva isiku tavapärane hinnang, arvestades suhte olemust, eesmärki, tavasid ja praktikat ning muid asjaolusid. Kui töö tegemine on takistatud töötaja poolt rohkem kui mõistliku aja võrra, siis on õigustatud ka vaba aja mitteandmine ja töötasu mittemaksmine. Tegemist peab olema lühiajalise takistusega, mis võimaldab töötajal peagi töö tegemist jätkata.

Tõenäoliselt saab pidada mõistlikuks lähedase inimese matusele minekut, samas oleks loomulik, kui töötaja teavitaks sellisest sündmusest tööandjat mõistliku aja ette. Taolisest erakorraliselt kiirest matusele minekust peaksite kindlasti oma tööandjat informeerima, põhjendama tööandjale esitatud avalduses oma sunnitud töölt eemal viibimist ning kindlasti viitama avalduses ka vastavatele seaduse sätetele (TLA § 38 ja § 42). Edasine oleneb juba paljuski tööandja käitumisest. Tööandja võib lugeda Teie matusel käimist tööluusiks ja hoiatada Teid edaspidise taolise käitumise puhul võimaliku töölepingu ülesütlemisega TLS § 88 lõige 1 punkti 3 alusel. Samas võib tööandja aktsepteerida Teie avaldust ja lubada Teid näiteks mõneks (2-3) tunniks matusele, kui see aeg on reaalne sama asustatud punkti piires.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamused lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel. Kui pooled kokkulepet ei saavuta või kui tööandja ütleb töötajale töölepingu üles, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks (sh töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamiseks) töövaidluskomisjoni või kohtusse. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidise ning juhise selle täitmiseks leiate Tööinspektsiooni veebilehelt http://www.ti.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).