Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja peab maksma koolituse ja sealt kojusõidu päevade eest tasu?27.11.2015

Tere!
Tööandja saadab meid koolitusele, tööalaselt vajaminevale koolitusele. Koolitus algab teisipäeva õhtul kell 18:00 ja koju saame neljapäeva hommikul kella 10-neks. Teisipäeval on koolitus, ööbimine tööandja poolt, kolmapäeval koolitus, siis jälle ööbimine tööandja poolt ning neljapäeval on ainult kojusõit. Seega töökohta tagasi jõuame kell 10 hommikul.
Neljapäeval tööpäeva ei järgne, töötame graafiku alusel.
Kas meil on õigus nõuda koolituse eest 3 päeva eest tasu? Teisipäev-neljapäev. Tööandja maksab tasu kahe päeva eest, kuna väidab, et neljapäeval koolitust ei toimu, vaid neljapäeval tuuakse meid koju ja meil on lihtsalt graafikujärgne vaba päev.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lõike 2 punkti 5 kohaselt on tööandjal kohustus tagada töötajale tööalaste teadmiste ja oskuste arendamiseks tööandja ettevõtte huvidest lähtuv koolitus. Seadus märgib, et sealjuures peab tööandja kandma koolituse kulud ja säilitama koolituse ajaks töötajale keskmise töötasu.

Küsimusest nähtub, et koolitus toimub mitte Teie tavalises töö- ja elukohas, vaid et koolitus on eeldatavalt seotud töölähetuses viibimisega. Vastavalt TLS § 21 lõikele 1 võib tööandja lähetada töötaja tööülesannete (milliseks on ka tööalasel koolitusel osalemine) täitmiseks väljapoole töölepinguga ettenähtud töö tegemise kohta. Siinkohal on Tööinspektsioon asunud seisukohale, et lähetusega seoses teel oldud aeg, mis ületab kokkulepitud tööaega, ei ole tööaeg ja seega tööandja seda töötasuga hüvitama ei pea. Erandiks saab olla tööauto juht, kes transpordib kaastöötajaid lähetuskohta.

TLS jätab lähetusse sõitmise aja (tööaega ületava osa) eest tasustamise poolte kokkuleppe lahendada. Seega tuleks töölepingu pooltel enne töötaja töölähetusse minekut kokku leppida lähetuses viibimise tingimused, sealhulgas töölähetuse kohta sõitmise aja eest võimaliku tasustamise. Selline omavaheline kokkulepe peaks mõistlikult arvestama nii töötaja lähetuskohta sõiduks kuluvat aega, reisimisest tingitud ebamugavusi ning muid võimalikke asjaolusid.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamused lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel. Kui pooled kokkulepet ei saavuta, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks (ühe päeva töötasu osas) töövaidluskomisjoni või kohtusse. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidise ning juhise selle täitmiseks leiate Tööinspektsiooni veebilehelt http://www.ti.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).