Tööõigus


Küsimus: Mida teha, kui nõustusin koondamisteatega, kuid nüüd püüab tööandja lõpetada töölepingut hoopis "kokkuleppel"?05.11.2015

Tervist,
Firmale, kus varasemalt töötasin, kuulub 2 söögikohta. Kohvik, kus ma töötasin, lõpetas majanduslikel põhjustel rendilepingu 31.10.2015. Tööandja andis võimaluse üle tulla allesjäänud töökohta, kuid mulle see ei sobinud ja 20.10.2015 kirjutasin tööandja poolt antud koondamisteatele, kus minu töösuhe lõppes 31.10.2015. Teadet ma endale ei saanud. Aga nüüd, kuu lõpus, teatas tööandja, et lõpetab töösuhte mõlemapoolse kokkuleppe alusel, kuid mille kohta pole ma alla kirjutanud mitte mingit allkirja ega pole andnud suusõnalist nõusolekut. Teise töökoha graafik mulle ei sobinud, mistõttu keeldusin sellest. Olin firmas 7 aastat tööl. Küsimus oleks, et kas mul on õigus saada koondamist? Kui jah, siis kuidas oleks võimalik mul saada tööandjalt kätte koodamisteatis, kui ta ise keeldub seda andmast, arvates, et üritab oma kulusid kokku hoida.

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Kui Te ei ole andnud nõusolekut töösuhte lõpetamiseks poolte kokkuleppel, ei saanud töösuhe sel alusel lõppeda. Kui tööandja väidab, et tööleping lõppes poolte kokkuleppel, peab ta vaidluse korral tõendama kokkuleppe olemasolu.

Töölepingu seaduse § 100 lõike 1 alusel on töötajal koondamise korral õigus saada hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Seega kui Teid koondati, kuid tööandja keeldub hüvitist tasumast, on Teil õigus nõuda hüvitise maksmist läbi töövaidlusorgani (töövaidluskomisjoni või kohtu).

Kui esitatavat nõuet saab tõendada dokumendiga, mida Teil ei ole, kuid Teie arvates peab see olema tööandjal, on võimalik esitada töövaidlusorganile taotlus, et teiselt poolelt nõutaks vastav dokument välja. Taotluses tuleb nimetada dokument ning selgitada, mida sellega tõendada saab. Kui tööandja jätab aluseta dokumendi esitamata, on kohtul õigus teda selle eest trahvida.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressilejurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).