Tööõigus


Küsimus: Kuidas tõendada et tervisekahjustused tekkisid endises töökohas?28.10.2015

Töötasin pea aasta ruumis, millel puudus täielikult ventilatsioon, korralik valgustus, ruumil puudusid ka aknad ja sanitaartingimused. Ruumi asukohast tingituna tungisid sinna ka keldrist tulevad reovee hais ja muud ebameeldivad lõhnad. Ruumis ei olnud korraldatud koristust aastaid, seal oli tolmune ja tõenäoliselt niiskuse tõttu ka hallitas. Enne minu tööle asumist hoiti antud ruumis muruniidukit, bensiini ja muid kemikaale. Õhutada ei olnud võimalik muul moel, kui hoida ust lahti, aga see segas jälle omakorda töö tegemist. Töö tegemiseks kasutasin arvutit ja printerit, mis saastasid veelgi õhku. Töötamise ajal põdesin korduvalt silmapõletikke ja hingamisteede haigusi, mis lõppesid põskkoopapõletikuga. Nahale tekkis ekseem. Suvel töösuhe lõppes, kuid haigusnähud ei kao. Kannatan pideva nohu käes, näonahal on ekseem. Lisaks on silmanägemine tunduvalt halvenenud antud aasta jooksul. Tööle asudes olid mul arvutiga töötamiseks prillid +0,5 ja +0,25, kuid nüüdseks juba +2,5 ja +2. Tööandja mingit tervisekontrolli enne tööleasumist ei korraldanud ja ka minu palveid parandada töötingimusi eiras.
Mida ma saaks teha, et tekkinud tervisekahjustused on tingitud nendest kohutavatest töötingimustest? Kas ma saan endise tööandja vastu esitada nõude?
Lisaks pidin istuma selles ruumis vahest isegi 10 tundi, kui oli pingsam tööperiood, töötasin üksinda.

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et kui peale töölepingu lõppemist diagnoositakse töötajal tervisekahjustus, mis on põhjustatud tööst, siis töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 14 lg 5 p 6 kohaselt on töötajal õigus saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses. Võlaõigusseaduses reguleerivad kahju hüvitamist 7. peatüki §§ 127-140.

Töötaja võib pöörduda perearsti poole, kes saab töötaja vajadusel suunata töötervishoiuarsti poole. Viimasel on õigus diagnoosida kutsehaigestumist või tööst põhjustatud haigestumist.

Seega, kui töötervishoiuarst diagnoosib kas kutsehaiguse või tööst põhjustatud haiguse, tekib töötajal õigus nõuda tervisekahjustuse eest hüvitist, näiteks ravimite või taastusravi protseduuride eest.

Kui tööandja keeldub kahju hüvitamisest, on töötajal võimalik pöörduda kahju hüvitamise nõudega kohtu poole.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).