Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja peab vahetuste aega muutes tagama töötaja tööle ja koju saamise ajal, kui ühistransport enam(veel) ei liigu?27.10.2015
Töötan firmas, kus alates novembrist alustatakse tööd kahes vahetuses 7.00-15.30 ja 15.30-24.00.Praegusel momendil on töö poolteist vahetust 7.30-16.00 ja 11.00-19.30 Kevadel allkirjastasime töölepingu lisa, kus nõustusime kahe vahetusega. Kuna lepingu lisas puuduvad teise vahetuse alguse ja lõpu kellaajad, ei osanud ka karta, et tööle tulek ja öösel koju saamine osutub praktiliselt võimatuks. Küsimusele koju saamise ja tööle tuleku kohta vastati, et see on töötaja oma asi ja vastutus. Kas meiega toimitakse õieti? Tänan.
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et tööandjal on töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 47 lõike 4 alusel õigus tööaja korraldust teatud juhtudel ühepoolselt muuta. Ühepoolne tööaja korralduse muutmine peab tulenema ettevõtte vajadusest ja see peab mõistlikult arvestama mõlemapoolseid huve (TLS § 47 lõige 4). Kas töötaja huvidega on muudatuste tegemisel arvestatud, tuleb välja selgitada igal üksikjuhtumil eraldi. Tööaja korralduse muutmine tähendab eelkõige tööpäeva alguse ja lõpuaja ning tööpäevasiseste vaheaegade muutmist. Näiteks peab tööandja arvestama tööaja alguse varasemaks nihutamisel, et muudatus ei takistaks oluliselt töötajate töölejõudmist (ühistranspordi kasutamise võimalus varasemal kellaajal jms).
Seega tööandja peab arvestama ka töötajate huvidega ja selgitama iga töötaja puhul välja, kas ja kuidas on võimalik tööl edasi käia kui kellaaegu selliselt muudetakse.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus