Tööõigus
Küsimus: Kas töökoha koristamine käib tööaja sisse või peab seda tegema pärast tööaega?09.10.2015
Tere! Töötan 8-17, tekkis tööandjaga vaidlus oma töökoha koristamise kohta. Tööandja ütles, et koristamine ei käi tööaja sisse ja seda tuleb teha peale tööpäeva lõppu. Kas see on nii? Ja teine küsimus selline, et kas peab oma tunde kirja panema, kui tööaeg on 8-17?
Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

TLS § 5 lõike 1 punkt 7 kohaselt on tööaeg aeg, millal töötaja täidab töölepingus kokkulepitud tööülesandeid. Tööaja kestel allub töötaja tööandja juhtimisele ning kontrollile. Ettevõttes kehtivast töökorraldusest peab tööandja teavitama töötajat töölepingu sõlmimisel (TLS § 5 lõike 1 punkt 11). Seda tehakse tööandja poolt tavaliselt ettevõtte töökorralduse reeglitega (varasema nimetusega töösisekorra eeskirjad). Töökorralduse reeglites võidakse kehtestada ka töötajate kohustused nende konkreetsete töö tegemise kohtade korrastamisega seonduvalt.
Tööaja korralduse regulatsiooni sätestab TLS § 47. Tööaja korralduse eesmärk on töö tegemise aja kindlaksmääramine. Seadus peab töökorralduse all silmas eelkõige tööpäeva alguse- ja lõpuaega, tööpäevasiseseid puhkepause, kaitseriietuse ja vahendite kasutamise kohustust, tööandja korralduste andmise korda jmt. Töö korraldamise, sealhulgas töö- ja puhkeaja planeerimise ning tööaja arvestuse eest vastutab tööandja. Tööandja peab töötajate kaasamise põhimõttest lähtuvalt informeerima ja konsulteerima töötajate esindajate või töötajatega tööaja korralduse olulistes küsimustes.
Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks vastavasisulise avaldusega töövaidluskomisjoni või kohtusse. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni veebilehel: http://www.ti.ee
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus