Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja saab nõuda kirjalikku nõusolekut, et oleme ise nõus lubatud 13 tunni asemel 17-18 tundi töötama?08.10.2015
Tööpäeva pikkus on 17-18 tundi, lubatava 13 tunni asemel. Tegemist kultuuri- ja vaba aja asutusega. Kui tööandjale selle kohta ütlesime, et tööpäev võib olla vaid 13 tundi, siis midagi sellest ei muutunud. Nüüdseks on jõudnud aga asi nii kaugele, et tööandja tahab, et kirjutaksime alla paberile, et oleme nõus ise niimoodi töötama. Töötajaid on sellel alal 3. Kas tõesti selline paber muudaks asja lubatavaks? Et kui töötajad on ise nõus olema 18 tunniste tööpäevadega tööl, siis on seaduse rikkumine lubatud?
Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Antud piirangust on seadusega ette nähtud ka erandid. TLS § 51 lõike 3 kohaselt võivad töötajad töötada kuni 24-tunnistes vahetustes, kui üheaegselt on täidetud järgmised eeldused:
1) erisus on kokku lepitud kollektiivlepinguga;
2) tegemist on Euroopa Nõukogu direktiivi 2003/88/EÜ artikli 17 lõikes 3 nimetatud tegevusvaldkonnaga.
Tegevusvaldkonda hindab tööandja. Direktiiv 2003/88/EÜ lubab teha erandeid öötöö ja igapäevase puhkeaja piirangust muu hulgas:
turvamis- ja järelevalvetoimingute puhul;
tegevuste puhul, mis nõuavad teenuse või tootmise pidevat jätkumist;
ravi ja hooldamisega seotud teenuste osutamisel;
sadama- või lennuväljatöötajate puhul;
põllumajanduses;
tegevuste osas, mille puhul töötaja töö- ja elukoht asuvad teineteisest kaugel.
Töötamine ei tohi samas kahjustada töötaja tervist ja ohutust. Kui kasvõi üks eelpool toodud eeldustest/tingimustest on täitmata, ei tohi töötaja tööpäev kesta üle 13 tunni.
Ja päris kindlasti ei saa tööandja ülalnimetatud kahe tingimuse puudumisel kohaldada töötajatele 13 tunnist pikemaid töövahetusi. Selline tööandja käitumine oleks ebaseaduslik. Isegi, kui töötajad sellised nõusolekud annaksid, oleksid need seadusest (TLS § 2) tulenevalt õigustühised
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus