Tööõigus
Küsimus: Kui palju kuus või kui palju aastas on lubatud ületunde teha?06.10.2015
Töötan linnaliini bussijuhina. Kas igakuiselt võib teha tööandja töögraafikut ületundidega. Kui jah, siis kui palju kuus või kui palju aastas on lubatud ületunde teha?
Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

TLS § 44 lg 1 kohaselt võivad tööandja ja töötaja kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja (ületunnitöö). Ületunnitöö tegemist üldjuhul ei saa tööandja töötajalt nõuda (v.a. ettenägematu olukord, kus on reaalne oht kahju tekkimiseks TLS § 44 lg 4 mõttes). Seega ei saa seda ka töögraafikusse planeerida
TLS § 44 sätestab, et ületunnitööd tehakse poolte kokkuleppel või tööandja ühepoolsel nõudmisel, kui see on põhjendatud erakorralise ja ajutise olukorraga, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks.
TLS § 44 lõiked 6 ja 7 kehtestavad ületunnitöö hüvitamise tingimused ja korra. Tööaja piirangu eesmärgist lähtuvalt tuleb asuda seisukohale, et eelkõige täidab piirangu tervisekaitse eesmärki ületunnitöö hüvitamine vaba aja andmisega ületunnitööga võrdses ulatuses (TLS § 44 lõige 6). Kui tööandja ja töötaja on kokku leppinud ületunnitöö hüvitamise rahas, maksab tööandja ületunnitöö eest töötajale 1,5-kordset töötasu (TLS § 44 lõige 7).
Seejuures peab olema tagatud töötaja iganädalane ja ööpäevane puhkeaeg.
Töö korraldamise õigus on tööandjal ja tööandja peab tagama kokkulepitud töö- ja puhkeaja ning pidama tööaja arvestust.
Töötaja aga peab tegema tööd kokkulepitud mahus, kohas ja ajal.
Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni.
Töövaidluskomisjoni avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni kodulehel: http://www.ti.ee/index.php?page=854&
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00 -16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus