Tööõigus


Küsimus: Kas tööandja võib mind 7 8-tunnist päeva järjest tööle panna ja peale seda ühe vaba päeva anda?06.10.2015

Tere
Töötan ettevõttes graafiku alusel 8h päevas ja viimasel ajal olen graafiku järgi tööl 7 päeva järjest, siis on 1-2 päeva vaba, siis 8 päeva ja 2 vaba jne. Kuu lõikes tuleb vabu päevi kokku nii palju kui peab. Küsimus on, kas tööandja võib mind 7 8-tunnist päeva järjest tööle panna ja peale seda ühe vaba päeva anda?
Näide septembri graafikust: 2 vaba 2 tööl 2 vaba 5 tööl 2 vaba 8 tööl 2 vaba 7 tööl järgneb oktoobrist 1 vaba 5 tööl. Üks küsimus tekkis veel, et kas tööandjal on õigus öelda millal puhkust ei saa järgmise aasta kohta seoses töömahu kasvuga kindlal perioodil. Mainin ära, et kodus on kasvamas 2 alla 7-aastast last.

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 52 sätestab iganädalase puhkeaja regulatsiooni. Töötaja peab puhkama vähemalt 48 tundi järjest seitsme päeva kohta. Summeeritud tööaja arvestuse korral on iganädalaseks puhkeajaks vähemalt 36 tundi, kuid summeerimisperioodi jooksul tuleb töötajale ikkagi tagada iga seitsmepäevase ajavahemiku kohta keskmiselt 48 tundi iganädalast puhkeaega (st, et iga nädal tööandja ei saa rakendada 36-tunnist puhkeaega).

Seadus ei sätesta, mis ajast nimetatud seitsmepäevast perioodi lugema hakatakse. Oluline on, et mis tahes seitsmepäevase ajavahemiku jooksul on töötajal iganädalast puhkeaega vähemalt 36 või 48 järjestikust tundi.

TLS § 52 lõike 3 alusel eeldatakse, et iganädalane puhkeaeg antakse laupäeval ja pühapäeval Tavaliselt esmaspäevast reedeni kestva töönädala puhul see nii ongi. Tööajakava ehk graafiku alusel töötaval töötajal võib see katkematu aeg sattuda teistele nädalapäevadele, kuid peab esinema igas seitsmepäevases ajavahemikus.

Tööandjal on kohustus koostada puhkuse ajakava hiljemalt märtsi lõpuks (TLS § 69 lõige 2). Töötaja põhipuhkuse aja määrab kindlaks tööandja ning lisab selle puhkuse ajakavasse. Puhkuse ajakava koostab tööandja iga kalendriaasta kohta ning selle määramisel tuleb võtta arvesse töötajate soove, mis on mõistlikult ühildatavad tööandja ettevõtte huvidega. Samas ei sätesta seadus, millal tööandja võib alustada puhkuse ajakava koostamist, näiteks aasta esimese kolme kuu jooksul antavad puhkused tuleks planeerida juba eelmise aasta lõpus.

TLS § 69 lõige 7 näeb ette isikute ringi, kellel on õigus nõuda põhipuhkust endale sobival ajal (alla seitsmeaastase lapse olemasolu). Töötajad peavad oma soovi puhkuse kasutamise osas avaldama puhkuse ajakava koostamisel, v.a juhud, mil puhkuse soovist teavitamine ei ole veel ajakava koostamisel võimalik. Näiteks ei tea töötaja veel ajakava tegemisel oma rasedusest jms. Juhul kui töötaja oli teadlik oma õigusest nõuda põhipuhkust endale sobival ajal, kuid ei teavitanud oma soovist tööandjat ajakava koostamisel, kehtib ajakavas kokkulepitu. Ajakavas kokkulepitut saab
muuta poolte kokkuleppel.

Seega, kui Teile ajakava koostamise ajal ei ole veel teada, millal konkreetselt on Teil vaja järgmisel aastal puhkust kasutada, siis tuleks siin tööandjaga kokku leppida, mis ajaks hiljemalt Te oma soovi teada annate.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni. Lisan siia lingi töövaidluskomisjoni avalduse näidisele: http://www.ti.ee/index.php?page=854&

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00