Tööõigus


Küsimus: Mis juhtudel võib tööandja keelduda õppepuhkuse andmisest?16.09.2015

Tere.
Kas saan seadusesättest õigesti aru, et tööandjal on õigus keelduda õppepuhkuse andmisest kahel juhul:
1. kui õppepuhkuse päev või järjestikused õppepuhkuse päevad langevad üksnes töötaja puhkepäevadele.
2. olukorras, kus töötaja on akadeemilisel puhkusel.
Kas tööandjal on ka muid aluseid keeldumiseks?

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja
 
1.juulist 2015 jõustunud täiskasvanute  koolituse seadus (edaspidi TäKS) tõi tõepoolest muudatusi õppepuhkuse andmise regulatsiooni.
 
Tööandja ei pea enam võimaldama töötajale õppepuhkust kui õppepuhkuse päev või järjestikused õppepuhkuse päevad langevad üksnes töötaja puhkepäevadele (TäKS § 14 lõige 1). Muudatus seadusesse tehti praktikas tekkinud olukordade tõttu, kus õppepuhkust kasutati palgalisa saamiseks – puhkus võeti välja laupäeval ja pühapäeval ning tööandja oli kohustatud nende eest maksma keskmist kalendripäevatasu.
 
Varasemalt oli tööandjal õigus õppepuhkuse andmine edasi lükata juhul, kui üle 10% töötajatest oli samaaegselt õppepuhkusel. Kehtiva regulatsiooni kohaselt tööandjal seda õigust enam ei ole. Kuid tööandjal on õigus TäKS § 14 lõike 2 alusel õppepuhkus katkestada või edasi lükata ettenägematu ja olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks.

Mis puudutab akadeemilisel puhkusel viibimist, siis tööandja võib keelduda TäKS § 13 lõike 2 alusel õppepuhkuse andmisest selle õppekava läbimiseks või lõpetamiseks, mille alusel toimuvad õpingud on peatunud akadeemilise puhkuse tõttu. See tähendab, et keelduda on võimalik juhul kui on täidetud kaks tingimust - õppija viibib akadeemilisel puhkusel ning õpingud on peatunud. Ainuüksi asjaolu, et töötaja viibib akadeemilisel puhkusel ei ole seega veel aluseks õppepuhkusest keeldumisele. Paljudes õppeasutustes on akadeemilisel puhkusel viibimise ajal õppetöös osalemine lubatud. Seega kui konkreetne õppeasutus võimaldab akadeemilisel puhkusel õppetööst osavõtmist ning töötaja seda võimalust kasutab, ei ole tööandjal alust keelduda õppepuhkuse andmisest.
 
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).