Tööõigus


Küsimus: Kas töötaja tööpäev tohib olla pikem kui 13 tundi, kui ei ole tegemist tervise ega hoolekandeasutusega?27.08.2015

Kas töötaja tööpäev tohib olla pikem kui 13 tundi, kui ei ole tegemist tervise ega hoolekandeasutusega? Tegemist on pidusid korraldava kultuuriasutusega. Tööpäeva pikkuseks pidevalt 17-19 tundi. Tööandjaga räägitud, aga tulemust pole. Kas sellise probleemiga on võimalik pöörduda ka tööinspektsiooni?

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et tööpäeva maksimaalne kestus on seaduses sätestatud puhkeaja kaudu. Töötaja tööpäev ei tohi üldjuhul kesta üle 13 tunni, sest töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 51 lg 1 kohaselt peab töötajale olema tagatud iga 24tunnise ajavahemiku kohta vähemalt 11 tundi puhkeaega. Samas on erandid lubatud TLS § 51 lg 3 ja 4 alusel, kuid vaid teatud tingimustel. TLS § 51 lg 3 alusel saab töötaja töötada kuni 24tunnises vahetuses, kui samal ajal on täidetud järgmised tingimused:
• tegu on Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/88/EÜ art 17 lg 3 ja 4 nimetatud juhtumitega (nt sadama- ja lennuväljatöö; põllumajandus ja turism; tööstusharud, kus ei saa tööd tehnilistel põhjustel katkestada);
• vastav kokkulepe on sõlmitud tööandja ja töötajate esindaja vahel kollektiivlepingus;
• tööandja koostatud töökeskkonna riskianalüüsist nähtub, et selline töö ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

TLS § 51 lg 4 alusel võivad kuni 24tunnistes vahetuses töötada tervishoiu- ja hoolekandetöötajad, ent vaid juhul, kui tööandja koostatud töökeskkonna riskianalüüsist nähtub, et selline töö ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

Kui tööandja ei taga Teile seadusest tulenevat puhkeaega, on Teil võimalus pöörduda Tööinspektsiooni poole: vihje@ti.ee.

Kuivõrd töö- ja puhkeaja ning töö tegemise aja üldise piirangu nõuete täitmise üle järelevalve teostamine kuulub Tööinspektsiooni pädevusse, siis on tööinspektoril õigus rikkumise tuvastamisel teha tööandjale ettekirjutusi rikkumiste kõrvaldamiseks ning vajadusel algatada väärteomenetlus, mille käigus on võimalik tööandjat karistada rahatrahviga.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).