Tööõigus
Küsimus: Mille järgi määratakse koormus töötajal, kui tööandja arvates on koormus väike ja töötaja arvates piisav?27.08.2015
Tere! Töötan asutuses, kus on päevas valmistada hommikusöök 8.30 (sööjaid 10), lõunasöök kolmes vahetuses alates 10.35-12.20 (sööjaid 90-100) ja oode 13.30 ja 15.30 (sööjaid 25-30). Põhitöökoht 1,0 (tööpäeva algus kell 7.00) ja osakoormusega 0,6 (tööpäeva algus 9.00). Töökoormus menüü valmistamisest koristamiseni ja töö iseloomust sõltuvalt puudub puhkepaus. Mille järgi määratakse koormus töötajal, kui tööandja arvates on koormus väike ja töötaja arvates piisav?
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu sõlmimisel lepitakse kokku, millistel tingimustel töötaja tööle asub (tööülesanded, tööaeg, töötasu jne ) ja neid kokkuleppeid saab muuta vaid poolte kokkuleppel.
Töölepingu seaduse § 12 eeldab töölepingus kokkulepitud tingimuste (nt tööaeg ja tööülesanded) muutmiseks poolte kokkulepet. Tööandja võib töötajale ettepaneku teha teatud töölepingu tingimuste muutmiseks ja muudatused jõustuvad siis vastavalt poolte läbirääkimiste käigus saavutatud tingimustele. Kui kokkulepet ei saavutata, tuleb lepingut täita vastavalt kehtivatele kokkulepetele.
Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni.
Lisaks selgitan, et tööandjal on kohustus anda töötajale 30 minutiline vaheaeg vähemalt kuuetunnise töötamise järel. Tavapäraselt ei ole tööpäevasisene vaheaeg tööaeg ega kuulu tasustamisele. Tööpäevasisese vaheaja võib lugeda tööajaks, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik vaheaega anda. Sellisel juhul peab töötajal olema võimalus puhata ja einestada tööajal.
Seega juhul, kui töö iseloom lubab töötajatel kasutada nö lõunapausi oma äranägemise järgi, siis seda tööaja hulka arvestama ei pea. Kui aga töötaja peab puhkama ja einestama töökohalt lahkumata (ei saa töölt nt kohvikusse või mujale liikuda), siis tuleb vaheaeg (vähemalt 30 min) tööaja sisse arvestada.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus