Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja saab muuta töögraafikut ühepoolselt ja kui jah, siis kui kaua ette pean sellest teadlik olema?26.08.2015
Tere. Minul mure töögraafikuga. Töötame ühel alal kolmekesi, vahetustega. Nüüd lahkus üks töötaja erakorraliselt ja tööandja tegi ringi töögraafikud päevapealt, rakendades tööle vaid 2 töötajat. Mul olid aga tehtud oma isiklikud plaanid (ajad arstile, huvikursus, lapselapse hoidmine), nüüd aga oleks kõik "peapeal". Kas tööandja saab muuta graafikut ühepoolselt? Kas ei tuleks leida pigem asendaja lahkunud töötajale, seda isegi ei katsetatud otsida.
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et tööandja koostab graafikud lähtudes töö korraldamise vajadusest, kuid arvestades ka töötaja vajadust töö- ja eraelu korraldamiseks, samuti töö tegemise aja piiranguid.
Tööandja peab tööajakava koostamisel, etteteatamisel ja muutmisel käituma heauskselt. Juba esitatud ajakavas tehtavad muudatused peavad olema töötajatega läbi räägitud ning kokku lepitud. Heauskseks ei saa pidada tööandja käitumist muuta tööajakava arvestusperioodi sees ilma mõistliku põhjuse ja töötaja nõusolekuta.
Seega teatavaks tehtud graafikut saab muuta üldjuhul poolte kokkuleppel.
Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 17 lg 2 alusel on tööandja kohustatud arvestama korralduste andmisel mõistlikult töötaja huve ja õigusi. Kui korraldus tuleneb nt vääramatust jõust tingitud ühekordsest hädavajadusest, võib tööandja muudatusi graafikus ette näha, kuid ei saa pidada õigeks tööajakava (graafiku) pidevat muutmist, asetades töötaja olukorda, kus tal puudub võimalus oma isiklikku elu planeerida.
Kui tööandja antud korraldus ei arvesta töötaja huve ja õigusi või on vastuolus hea usu või mõistlikkuse põhimõttega (nt pidevad graafiku muutmised, millest töötajale antakse teada tööpäevale eelneval õhtul), on see tühine ja töötaja võib keelduda sellise korralduse täitmisest (TLS § 17 lg 3).
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus