Tööõigus


Küsimus: Kas mind saab uude poodi tööle panna enne koondamistähtaja saabumist?24.08.2015

Töötan kaupluses ja ettevõte ehitab kõrvale teise poodi. Sain teada, et minu palk oleks väiksem teise poodi tööle minnes ja tööandja tegi koondamise ettepaneku kui ma nõus üleviimisega ei ole. Kirjutasin koondamise paberile alla ja viimane tööpäev oli seal kirjas 30.09.2015. Uus pood avatakse 25.09.2015, vana pood suletakse 20.09. Kas nad saavad mind uude poodi tööle panna, sest minu asemele on võetud inimene tööle juba ja kõigil on uued töölepingud selle aja peale.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame järgmist. Tõenäoliselt olete saanud oma tööandjalt töölepingu ülesütlemisavalduse töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 89 lõike 1 alusel (koondamine). Nimetatud avaldusest nähtub, et Teie viimaseks tööpäevaks tuleks lugeda 30.09.2015. Kuna Teie praegusel töökohal ei ole võimalik 20.09. alates enam töötada (kauplus suletakse), siis on tekib Teie jaoks sellest kuupäevast kuni töösuhte lõppemise kuupäevani (30.09) tööseisaku situatsioon. Tööandja peab tulenevalt TLS § 28 lõike 2 punktist 1 kindlustama töötaja tööga ning kui ta nimetatud kohustust ei täida, peab ta töötajale maksma keskmist töötasu tulenevalt TLS § 35 sätestatust. Nimetatud paragrahv sätestab järgmist: tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd.

Mis puudutab Teie teise kauplusesse tööle suunamist, siis saame lähtuda taas seadusest. Tööandja kohustuseks on teavitada töötajat töö tegemise kohast (TLS § 5 lõike 1 punkt 8). Töökoha määratlemisel peab tööandja lähtuma töötaja töö iseloomust ja tööülesannetest. Töö tegemise kohana peab töölepingus olema fikseeritud töötaja tegelik töötamise koht. Teie töölepingus on tõenäoliselt töö tegemise kohana kokku lepitud praeguse kaupluse asukoht. Töölepingus kokku lepitud tingimusi saab aga muuta ainult poolte kokkuleppel (TLS § 12). Seega, tööandja ei saa ühepoolselt, ilma Teie nõusolekuta muuta töölepingus kokku lepitud tingimusi.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).