Tööõigus


Küsimus: Kas pean puhkuse katkestama, kui soovin töölt lahkuda ja nagu ma ei oleks täispuhkust välja teeninud?26.05.2015

Jäin puhkusele 20. mail. Olen aga saanud tööpakkumise ja andsin lahkumisavalduse 21 mail. Viimane tööpäev oleks 20. juuni. Minu viimane puhkusepäev 25 juuni. Tööandja ütleb, et pean oma puhkuse katkestama, kuna olen välja teeninud vaid peaaegu pool puhkust ja ülejäänud aja peaksin käima tööl. Kas see on nii? Kas tööandja saab seda nõuda, olen nõus koheselt tagasi kandma osa puhkuse rahast, aga kuna puhkuse aeg oli planeeritud erinevate asjadega, mis ei sõltu üldse ainult minust (ka üks tasuline kursus), siis ei sooviks puhkust katkestada. Kuidas oleks õige?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitame järgmist. Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 69 lõikest 5 tulenevalt on tööandjal õigus töötaja puhkus katkestada vaid ettenägematu ja olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu. Tegemist on erandlike olukordadega, mida ei ole võimalik muul viisil lahendada. Teie poolt kirjeldatud olukorras tööandjal sellist seaduslikku õigust Teie puhkuse katkestamiseks ei ole. Teie töösuhe lõpeb niisiis puhkuse ajal, tööandjale esitatud töölepingu ülesütlemisavalduses (lahkumisavalduses) näidatud kuupäeval, ehk 20. juunil.

Küll on aga tööandjal seadusest tulenevalt lubatud töötaja töötasust kinni pidada (ilma töötaja nõusolekuta) tasu välja töötamata puhkusepäevade eest töölepingu lõppemisel (TLS § 78 lõige 3).

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).