Tööõigus


Küsimus: Kas tööpäev tohib olla pikem kui 13 h?22.05.2015

Tere. Minu küsimus üsna konkreetne: kas tööpäev tohib olla rohkem kui 13 h pikk? Ise olen aru saanud, et mitte. Meie tööpäevad on 18-20 tundi pikad, selle järgneb küll vaba aega lisaks, aga probleemiks ongi konkreetselt liiga pikk tööpäev. Tegemist meelelahutusasutusega. Ise saan aru TLS nii, et tööpäev saab olla vaid 13 h pikk ja erandeid saab teha vaid kollektiivlepinguga vms ja ka mitte igal elualal. Kas see on nii?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et tööandja ja töötaja on vabad kokku leppima neile sobivas tööaja pikkuses ja korralduses eeldusel, et täidetakse töölepingu seaduses (edaspidi TLS) kehtestatud tööaja piiranguid. Tööaja reguleerimisel on avalikes huvides õigustatud piirata töö tegemise aega töötaja tervise kaitse eesmärgi tagamiseks.

TLS § 51 sätestab igapäevase puhkeaja. Igapäevane puhkeaeg on vaba aeg ühe tööpäeva lõpust järgmise tööpäeva alguseni. Töötaja peab puhkama vähemalt 11 tundi järjest 24 tunni kohta, st töötajale peab 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma 11 tunni ulatuses järjestikust puhkeaega. Sellest tulenevalt summeeritud tööaja korral ei või töövahetuse pikkus kokku koos ületunnitööga ületada 13 tundi.
Igapäevase puhkeaja piirangut ei kohaldata tervishoiu- ja hoolekandetöötajatele.

Siiski lubab seadus teatud juhtudel teha erandeid ja töötada ka üle 13-tunniste tööpäevadega, kuid sel juhul rakendub TLS § 51 lg 5, mis näeb ette, et kui töötaja töötaski üle 13-tunnise tööpäeva, tuleb talle enne järgmist tööpäeva võimaldada kompenseeriv puhkeaeg võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga.

Seega töötaja tööpäev ei tohi üldjuhul kesta üle 13 tunni, samas on erandid lubatud TLS § 51 lg 3 ja 4 alusel, kuid vaid teatud tingimustel.

TLS § 51 lg 3 alusel saab töötaja töötada kuni 24tunnises vahetuses, kui samal ajal on täidetud järgmised tingimused:
• tegu on Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2003/88/EÜ art 17 lg-tes 3 ja 4 nimetatud juhtumitega (nt sadama- ja lennuväljatöö; põllumajandus ja turism; tööstusharud, kus ei saa tööd tehnilistel põhjustel katkestada);
• vastav kokkulepe on sõlmitud tööandja ja töötajate esindaja vahel kollektiivlepingus;
• tööandja koostatud töökeskkonna riskianalüüsist nähtub, et selline töö ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

Eeltoodust lähtuvalt, juhul kui Te olete tervishoiu- ja hoolekandetöötaja või töötate tegevusalal, mis on toodud Euroopa Nõukogu direktiivi 2003/88/EÜ artikli 17 lõikes 3 nimetatud juhtudel ja selle kohta on sõlmitud kollektiivleping, siis võib töövahetuse kestus olla üle 13 tunni tingimusel, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.
Kui Teile nimetatud erandid ei kohaldu, siis töötaja tööaeg 24 tunni kohta ei või olla rohkem kui 13 tundi.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil