Tööõigus
Küsimus: Kas juhul kui tööpäev ületab 13 tundi, ei peaks siis puhkeaeg olema 13-st tundi ületavate tundide võrra pikem?24.04.2015
Minul selline mure. Töötan summeeritud aja alusel, tööandja on pannud minu maikuu töögraafikusse mitu väga pikka töövahetust. Tööpäeva pikkus on 17 tundi, siis on 11 tundi puhkeaeg ja jälle 10 tundi tööl. Kahe tööpäeva vaheline puhkeaeg peab olema 11 h, aga kui tööpäev ületab 13 tundi, kas siis ei peaks puhkeaeg olema 13 tundi ületavate tundide võrra pikem? Ehk siis 11+4 tundi? Kas tööpäev tohib olla üldse nii pikk, kui selles pole eelnevalt mingit kokkulepet? Töökohaks on meelelahutus.
Vastus: Ülle Mustkivi, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töö korraldamise, sealhulgas tööaja korraldamise, eest vastutab tööandja. Sellest tulenevalt on otsustusõigus tööaja korralduse üle eelkõige tööandjal, eeldusel, et tööandja arvestab kõiki seadusest tulenevaid tööaja piiranguid või muid tööaja korralduse osas töö- või kollektiivlepinguga kokku lepitud tingimusi.
Üldjuhul võib töövahetus kesta kuni 13 tundi. Nimelt töölepingu seaduse ( TLS § 51) lõige 1 sätestab, et töötajale peab 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma 11 tunni ulatuses järjestikust puhkeaega. Sellest tulenevalt summeeritud tööaja korral ei või töövahetuse pikkus kokku koos ületunnitööga ületada 13 tundi. Igapäevase puhkeaja piirangut ei kohaldata tervishoiu- ja hoolekandetöötajatele.
Lisaks saab TLS § 51 lõige 3 kohaselt igapäevase puhkeaja piirangust teha erisusi kollektiivlepinguga Euroopa Nõukogu direktiivi 2003/88/EÜ artikli 17 lõikes 3 nimetatud juhtudel ning tingimusel, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust. Erisusi võib kollektiivlepinguga teha näiteks tegevuste puhul, kus töötaja töö- ja elukoht asuvad üksteisest kaugel või mis nõuavad teenuse/tootmise pidevat jätkumist, samuti gaasi, vee ja elektrienergia tootmiseks, turva- ja järelevalvetöötajate, sadama- ja lennuväljatöötajate ning reisijateveoga seotud töötajate puhul jne.
Kui töötaja töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, tuleb talle vahetult pärast töötamist anda täiendavat puhkeaega võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga (TLS § 51 lõige 5). Näiteks kui töötaja töövahetuse pikkus oli 16 tundi peab ta sellele järgnevalt saama puhkeaega 14 tundi (11 tundi igapäevane puhkeaeg + 13 tundi ületavad 3 tundi).
Kui tööandja rikub eeltoodud seadusega kehtestatud tööaja piiranguid, siis tuleks esmalt tema tähelepanu sellele juhtida.
Rikkumiste jätkumisel saate edastada vihje Tööinspketsioonile: http://www.ti.ee/est/organisatsioon/toeoeinspektsioon/vihjed/
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus