Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja võib mind koju saata, kuna mul on töötunnid nö ette ära tehtud, palka sel kuul ju siis peaaegu ei saagi?22.04.2015
Töötan 4-kuulise summeerimisajaga ja graafiku alusel. Summeerimisperioodi viimase kuu keskel andis tööandja teada, et mul on ületunnid ja et ma rohkem see kuu tööle tulema ei pea. Ta muutis graafiku ümber, kus mul on kõik päevad vabad kuu lõpuni. Graafiku teatas ta mulle reedel ja ütles, et esmaspäeval ma enam tööle tulema ei pea. Terve kuu on vaba. Kas ta võib mind niimoodi koju saata? Saan see kuu ju vähe palka nüüd.
Vastus: Ülle Mustkivi, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Summeeritud tööaega rakendatakse juhul, kui töötaja tööaeg jaguneb töösuhte iseloomust või töökorralduse eripärast tulenevalt arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt, st et töötunnid võivad erinevate kuude lõikes erineda.
Tööandjal on õigus tööajakava koostamisel lähtuda eelkõige töö korraldamise vajadusest, kuid arvestades ka töötaja vajadust töö- ja eraelu korraldamiseks, samuti töö tegemise aja piiranguid. Tööandja peab lähtuma graafikuid koostades mõistlikkuse ja hea usu põhimõttest (võlaõigusseadus § 6 ja § 7), samuti võrdse kohtlemise printsiibist.
Summeeritud tööajaarvestuse rakendamisel peab tööandja jälgima, et töötajale oleks tagatud igapäevane puhkeaeg vähemalt 11 tundi, aga samuti iganädalane puhkeaeg tööaja summeerimisel vähemalt 36 tundi ning arvestusperioodis keskmiselt 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul (TLS § 52 lg-d 1, 2). Kui töötaja töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, peab talle olema lisaks tagatud kompenseeriv puhkeaeg võrdselt 13 tundi ületanud tundide arvuga.
TLS § 46 lg 1 kohaselt võivad töötaja ja tööandja kokku leppida arvestusperioodis kuni 4 kuud. Tööandja kohustus on koostada tööajakava (graafik) selliselt, et töötajale oleks tagatud kokkulepitud tööaeg summeerimisperioodi lõpuks, mis tähendab, et tööandjal on võimalik perioodi viimase kuu tööajakava koostamisel planeerida töötajale eelmiste kuude jooksul ette töötatud töötundide võrra vähem töötunde, sest ületunnitööd saab teha vaid poolte kokkuleppel (TLS § 44).
Seega, kui on tegemist summeeritud tööaja arvestusega mitme kuu lõikes, võib tööaeg olla ühes kuus väiksem või suurem kokkulepitud tööajast, kuid summeerimisperioodi lõpuks peab töötajale olema tagatud töölepingus kokkulepitud tööaeg ja sellele vastav töötasu.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus