Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja peab katseaja lõppedes töölepingu lõpetamist ka põhjendama?20.04.2015
Tere. Olen tööl hetkel veel katseajaga. Katseaeg lõpeb mõne nädala pärast. Tööandja on aga öelnud, et ei pikenda minuga töölepingut /seda olen kuulnud ka kaastöötajatelt/. Tööülesannetega saan hakkama ja mul pole olnud ka mingeid muid rikkumisi või probleeme. Probleem on lihtsalt minu "iseloomus", mis ei sobivat. Jah, ei hakka keerutama, asi on selles, et ma olen piisavalt teadlik TLS õigustest ja julgen neid ka nõuda. Näiteks pidevalt on kahe tööpäeva vaheline puhkeaeg vaid 9 või vähem tundi 11 tunni asemel, olen sellele korduvalt tähelepanu juhtinud. Muidugi olen ma nüüd paha. Küsimus aga hoopis, kas tööandja peab katseaja lõppedes lepingu lõpetamist ka põhjendama ja mida ma saan siin ise enda heaks ära teha?
Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Katseaja eesmärgiks on anda tööandjale ja töötajale võimalus hinnata töötaja tervise, teadmiste, oskuste, võimete ja isikuomaduste vastavust tasemele, mis on nõutav töö tegemisel. Tööandja hindab katseaja kestel töötaja sobivust kokkulepitud töö tegemiseks. Töötaja saab katseajal välja selgitada oma võimed ja valmisoleku konkreetsel töökohal töötada. Katseaeg annab pooltele võimaluse jõuda selgusele, kas sõlmitud töösuhe vastab nende tahtele.
Kui tööandja leiab katseaja kestel, et töötaja teadmised, oskused, võimed või isikuomadused ei vasta tööandja ootustele, on tööandjal võimalik töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 86 lõike 1 alusel tööleping katseaja ebarahuldavate tulemuste tõttu 15-kalendripäevase etteteatamisega üles öelda.
Tööandja peab vastavalt TLS § 95 lõikele 2 põhjendama, miks töötaja ei sobi oma oskuste, isikuomaduste vms põhjusel kokkulepitud tööd tegema ehk tooma esile need asjaolud, mis näitavad, et töötaja ei saanud katseajal töö tegemisega hakkama. Samas tuleb arvestada, et hinnangu andmise õigus on tööandjal. Ja ehkki tööandja peab ülesütlemist põhjendama, ei mõjuta ülesütlemise põhjendamata jätmine ülesütlemise kehtivust (TLS § 95 lõige 3).
Kui töötaja leiab, et töölepingu ülesütlemiseks puudus tööandjal alus või ta ei nõustu ülesütlemisega, on võimalik ülesütlemine 30 kalendripäeva jooksul ülesütlemisavalduse saamisest töövaidluskomisjonis või kohtus vaidlustada.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus