Tööõigus
Küsimus: Mille alusel arvestatakse koondamistasu LHP tööle tulnud töötajale, kui töötasu on lepingus veel kroonides?13.04.2015
Koondamistasu arvutatakse viimase lepingulise töötasu pealt, mis oli enne lapsehoolduspuhkusele jäämist. Kui on nüüd selline olukord, et töötajaga on jäetud sõlmimata töölepingute muudatused töötasu muutumisel (õigupoolest on ainus olemasolev tööleping üldse Eesti kroonides tunnitasuga), siis kuidas leitakse see lepinguline summa mille pealt arvutada koondamistasu? Hetkel lepingus olev eesti kroonides tunnitasu jääb alla miinimum tunnitasu. Tegelikkuses oli töötaja viimane tunnitasu, mille järgi talle aastaid töötasu maksti, suurem kui miinimum tunnitasu.
Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Koondamise korral peab tööandja maksma töötajale ka koondamishüvitist töölepingu seaduse (edaspidi TLS) §-st 100 lg 1 tulenevalt. TLS § 100 lg 1 alusel maksab tööandja koondamise korral töötajale hüvitist tema ühe kuu keskmise töötasu ulatuses.
Keskmise töötasu maksmist reguleerib Vabariigi Valitsuse määrus nr 91 „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ (edaspidi määrus nr 91).
Kui töö tegemisest keeldumise tõttu ei ole töötajale rohkem kui kaheteistkümne kuu jooksul töötasu makstud, korrigeeritakse töötaja lepingujärgset töötasu keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtiva töötasu indeksiga (määrus nr 91 § 2 lg 5).
Indeks = keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtinud alammäära ja töölt ärajäämise kuu töötasu alammäära jagatis.
See tähendab, et töötaja rasedus- ja sünnituspuhkusele jäämisel kehtinud töötasu tuleb korrutada indeksiga. Kui kehtinud töötasu ei olnud kirjalikult fikseeritud, siis võetakse aluseks töötasu, mida töötajale reaalselt maksti olenemata töölepingus märgitust.
Kui töötaja töötasu oli kroonides, tuleks töötasu teisaldada eurodeks, kasutades EL Nõukogu poolt fikseeritud vahetuskurssi ja euro kasutuselevõtmise seaduse § 5 lõikes 2 toodud ümardamisreegleid. Ümberarvestused tuleb teha kursiga 1 euro = 15,6466 krooni ning summad tuleb ümardada kahe koma kohaga.
Lisan, et indekseerimist ei kasutata, kui töötasu on kollektiivlepingus kokku lepitud või see on suurem kui Statistikaameti avaldatud viimase kvartali riigi keskmine brutokuupalk.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus