Tööõigus
Küsimus: Kas see on lubatud, et tööandja maksab olenemata pühadest või ületundide arvust muutumatu suurusega igakuist kuupalka?09.04.2015
Tere! Tööandja kasutab kalakasvatuses kolme 24-tunnist vahetust. Loogilisem oleks neli vahetust. Kusjuures ei tagata töölisele 24-tunnise vahetuse sees 11 järjestikust tundi puhkeaega. Olenemata riiklikest pühadest või ületundide arvust ning vahetuste arvust kalendrikuu jooksul, makstakse muutumatu suurusega igakuist kuupalka.
Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 51 sätestab igapäevase puhkeaja. Töötaja peab puhkama vähemalt 11 tundi järjest 24 tunni kohta, st töötajale peab 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma 11 tunni ulatuses järjestikust puhkeaega. Sellest tulenevalt võib töötaja teha täistööajaga töötades kokkuleppel maksimaalselt viis tundi ületunnitööd (täistööaeg 8 tundi + 5 tundi ületunnitööd) ning summeeritud tööaja korral ei või töövahetuse pikkus ületada 13 tundi. Tööpäeva või töövahetuse pikkuse määramisel tuleb arvestada tööandja kohustusega tagada töötajale ka tööpäevasisene puhkeaeg.
Teatud tingimustel on lubatud üle 13-tunniseid vahetusi teha. TLS § 51 lg 3 alusel saab erandina teha kuni 24h vahetusi, kui on täidetud kõik alljärgnevad eeldused:
1) tegemist on direktiivi 2003/88 art 17 lg 3 nimetatud tegevusega;
2) erisus on kokku lepitud kollektiivlepinguga;
3) töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.
Samuti ei kohaldata igapäevast 11-tunnist puhkeaega, kui on täidetud mõlemad alljärgnevad eeldused:
1) tegemist on tervishoiu- ja hoolekandetöötajaga;
2) töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.
Kui töötaja töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, tuleb talle vahetult pärast töötamist anda täiendavat puhkeaega võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga (TLS § 51 lg 5). Näiteks kui töötaja töövahetuse pikkus on 24 tundi, peab ta sellele järgnevalt saama järjestikust puhkeaega 22 tundi (11 tundi igapäevane puhkeaeg + 13 tundi ületavad 11 tundi) ning alles pärast nimetatud katkematut puhkeaega võib töötaja uuesti tööle asuda.
Kirjutate, et tööandja ei maksa riigipühadel töötamise ega ületunnitöö eest. Selgitan järgmist:
Kui tööaeg langeb riigipühale, maksab tööandja töö eest 2-kordset töötasu. Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida riigipühal tehtava töö hüvitamise tasustatud vaba aja andmisega. Kahekordselt tuleb hüvitada need töötunnid, mis langevad rahvuspühale või riigipühale. Näiteks olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb täiendavalt hüvitada riigipühal tehtavad tunnid, ülejäänud töötunnid tasustatakse tavalises korras. Kui kuupalgaline töötaja töötab tööajakava alusel ja riigipüha on tema tööajakavajärgne tööpäev, siis lisandub tema töötasule veel ühekordne tasu riigipühal töötatud tundide eest kuna ühekordne tasu sisaldub juba kuupalgas.
Ületunnitöö hüvitatakse tasulise vaba aja andmisega. Vaba aega antakse kokkulepitud tööajast ületunnitööga võrdses ulatuses. Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida, et ületunnitöö hüvitatakse rahas 1,5-kordse töötasuga.
Olukorras, kus tööandja keeldub ületunnitöö ja/või riigipühal tehtava töö hüvitamisest, on töötajal võimalik pöörduda töövaidlusorgani (s.o kohtu või töövaidluskomisjoni) poole ja nõuda saamata jäänud töötasu.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus