Tööõigus


Küsimus: Kas see on diskrimineerimine, kui mul on pidevalt riiklike pühade võrra rohkem tööpäevi kui kolleegil?08.04.2015

Tere. Vajan veidi nõu tööpäevade jagamise suhtes, kas selline asi on õige või ei. Nimelt oleme tööl kahekesi, kõik päevad kuus on tööpäevad (v.a. riigipühad), siis reeglina kumbki töötab 15 päeva. Graafiku teeb ülemus. Minu mure aga on selles, et kui on riigipüha, siis sinna on pandud kindlasti minu vaba päev. Toon näite kohe ka sellest kuust: aprillis on 30 päeva ja meil mõlemal oleks 15 tööpäeva, tegelikult aga on nii, et minul on 15 tööpäeva, temal aga 13, kuna tai sai kaks lisa vaba päeva 3. ja 5. aprilli näol, minul oli sinna pandud mõlemale päevale vaba päev. Kas tegelikult ei peaks olema nii, et riigipühad tuleks arvestada graafikust üldse välja? Jääb 28 päeva ja kumbi töötab 14. Ma ei teeks sellest nii suurt numbrit, aga see on alati nii. Näiteks on minu pühkepäev alati 24. veebruar, 1. mai, 20. august, 23. ja 24. juuni, 24. 25. dets, 1. jaanuar. Kas selline teema ei käi juba võrdse kohtlemise põhimõtte alla, või kuidas mingit abi asjale leida? Tänan.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lg 2 p 4 kohaselt kohustub tööandja tagama töötajale kokkulepitud töö- ja puhkeaja. TLS § 43 lõige 1 eeldab, et töötaja töötab täistööajaga 40 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul.

40-tunnise töönädala alusel arvestatakse ka töötaja kalendaarne tööajanorm. Näiteks 2015. aasta aprillis on tööajanormiks 168 tundi (21 tööpäeva x 8 tundi).

Antud juhul saan aru, et Teie tööaega summeeritakse. Selgitan, et summeeritud tööajaarvestuse korral toimub töö tööandja poolt koostatud tööajakava alusel ja seaduses ei ole sätestatud nõuet konkreetselt mitu tööpäeva peab töötajal olema. Oluline on, et tööandja tagaks töötajale arvestusperioodi lõpuks kokkulepitud tööaja, pidades samal ajal kinni seadusest tulenevatest puhkeaja nõuetest. Kui arvetusperioodi lõpus selgub, et töötajal on üle- või alatunde, tuleb need vastavalt seadusele hüvitada.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).