Tööõigus


Küsimus: Kas tööandjal on õigus muuta töögraafikut ühepoolselt, kui ta on töötajatele juba kinnitatud graafikud edastanud?08.04.2015

Saime meili teel aprilli alguses mai kuu töögraafikud. Nüüd aga täna teatas tööandja, et need graafikud ei kehti, sest ühele töötajale ei sobi tööle tulla teatud kuupäeval mais. Meie aga oleme jõudnud oma plaanid teha juba olemasoleva meilile saadetud graafiku järgi. Kas tööandjal on õigus muuta üldse graafikut ühepoolselt, kui ta on töötajatele juba kinnitatud graafikud meilile saatnud? Kuna meil on selline kord, et igaüks ütleb oma vajalikud päevad enne graafiku tegemist, see töötaja, kellel mingit maikuu kuupäeva aga vabaks on vaja, seda ei teinud. Kas saab nüüd sellepärast muuta kogu graafikut? Ise arvan, et targem oleks olnud sel töötajal vahetada oma päev kellegi teisega personaalselt. Nüüd selgubki, et neid asju, mida me oleme pannud paika esimese graafiku järgi, ei arvestata. Mida ette võtta?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Tööandja koostab tööajakava lähtudes eelkõige töö korraldamise vajadusest, samuti arvestades töö tegemise aja piiranguid.

Tööandja peab lähtuma tööajakava koostamisel, etteteatamisel ja muutmisel mõistlikkuse ja hea usu põhimõttest ning arvestama ka töötaja vajadust töö- ja eraelu korraldamiseks. Juba kinnitatud tööajakavas tehtavad muudatused peavad olema töötajatega läbi räägitud ning kokkulepitud. Heauskseks ei saa pidada tööandja käitumist muuta tööajakava arvestusperioodi sees ilma mõistliku põhjuse ja töötaja nõusolekuta.

Seega teatavaks tehtud tööajakava saab muuta üldjuhul poolte kokkuleppel.

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 17 lg 2 alusel on tööandja kohustatud arvestama korralduste andmisel mõistlikult töötaja huve ja õigusi. Kui korraldus tuleneb nt ühekordsest hädavajadusest, võib tööandja muudatusi tööajakavas ette näha, kuid ei saa pidada õigeks tööajakava pidevat muutmist, asetades töötaja olukorda, kus tal puudub võimalus oma isiklikku elu planeerida.

Kui tööandja antud korraldus ei arvesta töötaja huve ja õigusi või on vastuolus hea usu või mõistlikkuse põhimõttega, on see tühine ja töötaja võib keelduda sellise korralduse täitmisest (TLS § 17 lg 3).

Antud juhul oleks mõistlik jõuda tööandjaga kokkuleppele, viidates tööajakava kinnitamise reeglitele (ja sellele, kes ja kas reeglitest kinni pidas) ning selgitama millised on tööajakava muutmise tagajärjed töötajatele.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressilejurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).