Tööõigus
Küsimus: Kas tööandja võib muuta palga maksmise alust, enne oli riiklik tunnimäär, nüüd tahetakse tükitöö alusel maksta?07.04.2015
Praegusel ajahetkel on sõlmitud tööleping, milles on palgamääraks tunnipalk 2014 a miinimummäära järgi, kuid nüüd teatati suusõnaliselt, et minnakse üle tükitööle ehk siis kuna pole just kõige professionaalsem töötaja (õmbleja olnud 1 aasta), oleks kindlasti tulemuseks eelnevast madalam palk. Kas selline põhjendus palgamuudatuseks on tööandja poolt lubatud? Mainin veel, et tegemist on kogu kollektiivi puudutava lepingumuudatusega.
Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töötasu on töölepingu seaduse kohaselt töö eest makstav tasu, milles on kokku lepitud ja mis peab sisalduma töölepingu kirjalikus dokumendis. Töölepingu pooled võivad kokku leppida töö tasustamises ajaühiku (ajapalga) või töösoorituse (tükipalga) alusel.
Töölepingu seaduse tähenduses on oluline, et makstav tasu ei tohi olla väiksem kui töötasu alammäär. Seetõttu ei või töötasu kujunemine viia selleni, et töötajale makstakse vähem kui kehtestatud töötasu alammäärale vastav summa.
Vabariigi Valitsuse 28.11.2013 määruse nr 166 „Töötasu alammäära kehtestamine” § 1 kohaselt on tunnitasu alammääraks alates 01.01.2015 2,34 eurot (bruto) ja kuutasu alammääraks täistööajaga töötamise korral 390 eurot (bruto). Sellest vähem ei või tööandja maksta.
Vastavalt töölepingu seaduse §-le 12 saab töölepingus kokkulepitud tingimusi (sh töötasu kujunemise viisi) muuta üksnes poolte kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, tuleb jätkata töötasu maksmist vastavalt kehtivatele kokkulepetele.
Seega peaksid pooled tunnitasu muutmises tükitasuks jõudma kokkuleppele.
Lisan, et kui tööandja maksab Teile vähem kui töötasu alammäär või kui kokku lepitud, on Teil võimalus pöörduda saamata jäänud töötasu nõudega töövaidlusorgani (s.o töövaidluskomisjon või kohus) poole.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus