Tööõigus


Küsimus: Kas see on normaalne, et saame nüüd töögraafiku nädala aja kohta ja ainult nädal aega ette teada?02.04.2015

Tere. Minul on probleem töögraafikuga. Siiani on meil olnud nii, et oleme saanud terve kuu töögraafiku kuskil eelneva kuu keskel või isegi ennem. Igati mõistlik ja ok. Nüüd aga teatas tööandja, et hakkame saama korraga vaid ühe nädala töögraafiku ja selle saame eelneval nädalal. Kas see on seadusega lubatud? Siis tekib selline situatsioon, kus enda aega üldse planeerida ei saa, kuna ma ei tea mis päevadel ja mis kellaaegadel töötan.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Küsimusele vastates eeldan, et töötate summeeritud tööaja arvestusega, kuna erinevalt tavalisest, päevaviisilisest tööaja arvestusest, on sellisel juhul vajalik tööaja paindlik planeerimine tööajakava ehk töögraafiku alusel. Tulenevalt töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 6 lõikest 6 kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et tööaeg jaguneb arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt (summeeritud tööaeg), peab tööandja lisaks tavalistest töötingimustest teavitamisele (millised sätestab TLS § 5), teatama töötajale tööajakava teatavaks tegemise tingimused. Töötajatele tööajakava teatavaks tegemise tingimuste koostamisel tuleks tööandjal lähtuda hea usu ja mõistlikkuse põhimõtetest. Töötajal peab jääma piisavalt aega tööajakavaga (töögraafikuga) tutvumiseks ning oma eraelu korraldamiseks.

Eelnevast tulenevalt soovitan Teil tööandjaga sellel teemal tõsiselt rääkida, kaasates võimalusel ettevõtte töötajate usaldusisikut või töökeskkonnavolinikku. Kui taolised läbirääkimised ei anna tulemust, on Teil individuaalse töövaidluse lahendamise seadusest tulenev õigus pöörduda Tööinspektsiooni töövaidluskomisjoni poole, lahendamaks töölepingu poolte vahel tekkinud vaidlus.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).