Tööõigus


Küsimus: Kas e-kirja teel saadetud tunnilehtede ja tunnitasu võrdlemine on piisavad, et tõendada palga mittemaksmist?02.04.2015

Kuna soovin töölepingu erakorraliselt üles öelda siis kuidas tõendada tööandja palga mittetäieliku maksmist? Töötan lepingus fikseeritud tunnitasu alusel. Tööandja on senini maksnud töötasu vaid miinimumpalga ulatuses. Ülejäänud raha on ta omal soovil mustalt maksnud. Kuni senini. Kas meili teel saadetud tunnilehed ja lepingus fikseeritud tunnitasu võrdlemine on piisavad, et tõendada palga mittemaksmist?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) kohaselt on töötasu töölepingu oluline tingimus (TLS § 1), mille suuruses lepivad pooled kokku töölepingu sõlmimisel ja mis kajastatakse töölepingu kirjalikus dokumendis (TLS § 5 lg 1 p 5). Töölepingus kirjalikus dokumendis peab tööandja lisaks teavitama töötajat ka töötasu maksmise korrast. Töötasu maksmise korrast teavitamine tähendab töötaja teavitamist töötasu maksmise viisist, st kas töötasu makstakse ülekandega töötaja pangakontole või poolte kokkuleppel sularahas. Seadus eeldab, et tööandja kannab töötasu töötaja määratud pangakontole, kuid pooled võivad ka kokku leppida, et töötasu makstakse sularahas (TLS 33 lõige 4). Töölepingus kokkulepitud tingimusi saab muuta ainult poolte kokkuleppel (TLS § 12).

Teie küsimusest võib järeldada, et tööandja muutis ühepoolselt töötasu maksmise viisi, ehk makstes osa töötasust Teie pangakontole ja osa sularahas. Ka sellise, töötasu kahel erineval viisil maksmise korral, oleks tööandja pidanud tagama Teile töölepingus kokku lepitud töötasu. Töötasu teatud osa ametlikult sularahas maksmise korral oleks tööandja pidanud vormistama ka vastavad sularaha väljastamise maksedokumendid, millistele oleks nõutud Teie allkirja. Tõenäoliselt tööandjal sellised Teie allkirjaga maksedokumendid puuduvad, kuna tegemist on „mustalt“ maksmisega ehk siis maksuseaduste rikkumisega.

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus töötasu osas lahendatakse võimaluse korral töölepingu poolte kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on töötajal õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni. Individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 6 lõikest 3 tulenevalt on töötasu nõude esitamise tähtaeg kolm aastat. Töövaidluskomisjoni avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni veebilehel: http://www.ti.ee . Töövaidluskomisjonile esitatud avalduses tuleks nimetada ka need tõendid (dokumendid), mis kinnitavad Teie nõuet, ja näidata, missuguse tõendiga millist nõuet tõendatakse. Üheks selliseks tõendiks võiks kindlasti olla väljavõte Teie pangakontost. Eeldatavasti sobivad töövaidluse korral niisugusteks tõenditeks ka e-kirjaga saadetud tunnilehed. Tõendite sobivusele õigusliku hinnangu annab siiski töövaidluskomisjon.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).