Tööõigus


Küsimus: Kas tegemist on TLS § 91 lg 2-ga, kui tööandja on mulle võimaldanud mitme kuu jooksul vähem töötunde?01.04.2015

Kas tegemist on TLS § 91 lg 2-ga, kui tööandja on mulle võimaldanud mitme kuu jooksul vähem töötunde (jaanuaris vähem 43, veebruaris vähem 19 ja märtsi töögraafikus oli 146 tundi 176 töötunni asemel? Millist hüvitist pidanuksin saama ja kas lõpparves oleks pidanud olema raha ka andmata jäetud tundide eest? Ja kui lõpparve kanti kontole 2 päeva hiljem, kas siis peaksin saama viivist? Pole saanud ka TL lõpetamise teadet, ehkki juba 6 päeva möödas ja raamatupidaja lubas alles täna lõpparve arvestused edasi anda, et lepingu lõpetamise kohta paber trükitaks:(

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepinguseaduse (edaspidi TLS) § 28 lõike 2 punkt 1 nimetab tööandja põhikohustusena töötaja kindlustamist kokkulepitud tööga. Juhul, kui töötaja ei saa teha tööd seetõttu, et tööandjal ei ole võimalik talle tööd anda, peab tööandja maksma töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale keskmist töötasu (TLS § 35). Tööandja oleks pidanud Teile kindlustama jaanuaris, veebruaris ja märtsis täistööaja järgsed töötunnid ning nende tundide eest töötasu maksmise. Kuna tööandja aga seda ei võimaldanud, siis oleks ta pidanud nimetatud kuude täistööajast puudu jäävate nn alatundide eest maksma Teile keskmist töötasu. Alatundide eest saamata jäänud keskmine töötasu oleks pidanud sisalduma kindlasti ka Teie lõpparves.
Töölepingus kokku lepitud tööaja mitte võimaldamine ning tekkinud alatundide eest keskmise töötasu mitte maksmine võib olla aluseks töölepingu ülesütlemiseks TLS § 91 lõike 2 alusel. Poolte vaidluse korral otsustab Teie töölepingu ülesütlemise põhjendatuse töövaidlusi lahendav organ. Teie küsimusest ei selgu kahjuks, millist töölepingu lõpetamise teadet ootate? Töölepingu lõppemise aluseks piisab töölepingu ülesütlemisest ühe lepingupoole poolt.
Kui siiski on tegemist töölepingu ülesütlemise ja lõpparve maksmisega, siis lõpparve viibimisega seoses on Teil õigus viivisele. Kuna töölepingu seadus ei näe ette reeglit töötasu maksmisega viivitamisel, võetakse viivise maksmisel aluseks võlaõigusseaduses viivise kohta sätestatu. Viivise määraks on Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatav viimane intressimäär (Euribor), millele lisandub 8% aastas. Intressimäär muutub poolaasta kaupa ja avaldatakse Ametlikes teadeannetes. Viimane avaldatud intressimäär alates 1. jaanuarist 2015 on 0,05%. Seega on hetkel kehtiv viivis 8,05% aastas, ehk arvutuslikult ligikaudu 0,022% viivitatavalt summalt päevas.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).