Tööõigus


Küsimus: Kas ma saan ülemuse käskkirja vaidlustada, kuigi ma küll eksisin, kuid mulle tundub see ülemuse kiusuna?24.03.2015

Tere!
Mure on selline. Töötan tervishoiuasutuses ja meil tuli vahetu juhiga vaidlus koosolekul selle üle, kes peab haigestunud kolleegi asemele inimest otsima. Tema arvates teda ei tohi tüüdata ja seda peame tegema meie ehk töölised. Mina sellega ei nõustunud ja ütlesin oma arvamuse välja, mispeale tema ütles, et kui ma tema reeglite järgi teha ei taha, siis pean uut kohta otsima hakkama. Samal päeval hakkas ta igasuguseid seadusi meile välja otsima ja neid meile jätma. Peale nädalavahetust kutsus ta minu enda juurde, kus andis mulle teate, et on teisest osakonnast tehtud kaebus. Kirjalikult ta seda mulle ei näitanud, vaid tahtis, et seletaksin. Põhimõtteliselt ma ütlesin et ainus süü oli selles, et ma patsiendil vererõhku ei mõõtnud sisse tulekul, muud asjad tegin. Patsient läks operatsioonile järgmise päeva õhtul alles, teda ei võetud sest vererõhk oli kõrge. Käskkirja sain selle eest, et mina sissetulekul patsiendi vererõhku ei mõõtnud. Teine õde, kes järgmisel päeval oli, ka seda ei teinud ja teda natuke noomis. Nüüd on ta kogu aeg otsinud igasuguseid vigu, mis ma teinud olen. Ainus, millest ma aru ei saa, et miks mina ainsana selle sain, kuigi ka mina seletasin asja ära. Kas mulle ja mõnele mu kaaskolleegile tundub, et see on puhas kius ja kas ma enda käskkirja vaidlustada ka saan?

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töö korraldamine (sealhulgas asendaja leidmine) on tööandja kohustus. Seega ei saa tööandja nõuda, et töötaja haigestumise korral peaksid asendajat otsima teised töötajad.

Mis puudutab saadud käskkirja, siis Teie kirja põhjal võib eeldada, et tegemist on hoiatusega. Hoiatus on üks võimalusi, kuidas tööandja oma ettevõttes tööd korraldab ja töötaja töökohustuste rikkumisele reageerib. Hoiatus ei ole karistus, vaid hoiatusega juhib tööandja töötaja tähelepanu rikkumisele ja annab võimaluse oma käitumist muuta. Töötajal on võimalik hoiatuse saamisel esitada tööandjale suuliselt või kirjalikult oma vastuväited ning hilisema vaidluse tekkimisel neid korrata.

Töölepingu seadus ei näe ette hoiatuse vaidlustamist. Hoiatus omab sisulist tähendust eelkõige töölepingu ülesütlemise ja selle tühisuse hindamisel. Kui tööandja ütleb töölepingu üles töötajast tuleneval põhjusel ning toob töölepingu ülesütlemise mõjuva põhjuse tõendamisel välja varasemalt tehtud hoiatused ja nende tagajärjed, peab töövaidlusorgan igal konkreetsel juhul hindama, kas töölepingu ülesütlemine on olnud seaduslik. Seaduslikkuse hindamisel on oluline nii hoiatuste sisu ja tagajärjed kui töötaja selgitused hoiatuste saamisel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).