Tööõigus


Küsimus: Kuhu pöörduda, kui tervise tõttu tulin töölt ära, kuid palgad kätte saamata ja kompensatsioonid ka?19.03.2015

Läksin tööle kodukoristus firmasse 21. detsember 2014. Tööülesandeks oli kodude koristus ja objektid asusid eri asulates, liikumiseks oli oma isiklik auto, bensiini pidime ise välja ostma ja pidime kirjutama läbitud kilomeetrid ja sealt pidi firma maksma 0.16 senti läbitud kilomeetri eest (bensiin pluss auto kompensatsioon). Kuna tervis halvenes, kirjutasin avalduse (randmetes oli põletik ja valutasid), et alates 10. veebruarist omal soovil (tervise halvenemise pärast) vabastada mind tööülesannetest. Mul paluti veel peale töölepingu lõpetamist objektid lõpetada, viimase sain valmis 6. märtsil. Palka olen siis saanud (vaid töötundide eest) detsembri eest ja see ka arvutati tulumaksu 0.- eurost.
Ja nüüd olen teadmatuses, olen helistanud, siis ei vastata, sõnumitega ühendust võtnud, siis vaid vabandused, et raha pole ja esimesel võimalusel saan: palga, bensiini rahad ja tööülesandeid täites oma telefoniga tehtud parkimised.
Kas peaksin ootama, et ehk tekib neile raha ja nad suudavad palga maksta või kuhugi pöörduda? Olin niigi nõus, et jaanuari palga saan veebruaris, kohe töölepingu lõppedes ja veebruari ja ka märtsi kuus tehtavate objektide eest 10. märtsil. Maksud ootavad maksmist ja ega eladagi on vaja. Olen lesk ja pean ise hakkama saama.

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 28 lg 2 p 2 kohaselt on tööandja kohustatud maksma töö eest töötasu kokkulepitud tingimustel ja ajal. Seega tööandja peab tehtud töö eest tasu maksma vastavalt kokkulepitud tingimustele.

TLS § 84 sätestab töölepingust tulenevate nõuete sissenõutavaks muutumise hetke, milleks on töölepingu lõppemine. Tööandja peab töölepingu lõppemise päeval hüvitama töötajale väljateenitud, kuid veel maksmata summad. Sissenõutavateks nõueteks on eelkõige töötasu maksmise, kasutamata puhkuse hüvitamise ja töövahendite tagastamise nõue. Sissenõutavaks muutumise ajahetke eiramise tagajärjeks rahaliste nõuete puhul on viivise kulgema hakkamine (viivise suurus hetkel 8,05% aastas).

Töötaja ja tööandja vahelisest töösuhtest tekkinud lahkarvamus lahendatakse võimaluse korral töötaja ja tööandja kokkuleppel, kui kokkulepet ei saavutata, on õigus pöörduda töövaidluse lahendamiseks kohtusse või töövaidluskomisjoni. Töövaidluskomisjoni avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni kodulehel: http://www.ti.ee

Seega on Teil õigus pöörduda saamata jäänud nn lõpparve ja viivise nõudega töövaidluskomisjoni või kohtusse.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).