Tööõigus


Küsimus: Kas see on õige, et pikalt haiguslehel oleku tõttu nõutakse nüüd tundide järeletegemist?10.03.2015

Tere!
Eelmise aasta kevadest hakkas meil toimima 4-kuuline töö arvestusperiood. Juhtus nii, et detsembris jäi mul laps haigeks ja pidin jääma haiguslehele. Nüüd märtsis saab 4 kuud täis ja tsehhijuhataja teatas mulle, et minu normtunnid ei tule täis, kuna olin haiguslehel ja ma pean need nüüd järgi tegema, kuna olin graafikusse planeeritud. Kas sellisel nõudmisel on ka mingit seaduslikku alust? Täpselt sama teema on ka kui inimene läheb puhkusele, siis peab ka mingeid lisapäevi tegema, et normtunnid täis tuleksid. Kui ma nüüd kõik need päevad, mis haiguslehel viibisin, pean järele tegema, siis tuleb mul töötada terve kuu ilma vabade päevadeta. Käin tööl pikk ja lühike nädal. Eelnevalt ei teavitatud ega hoiatatud meid, et nüüd selline kord. Minu jaoks tundub see kõik nii utoopiline, ei teagi kohe, mida ette võtta või kuhu pöörduda.

Vastus: Anne Simmulmann, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp. Pöörduja

Töötaja kaitse ja tööajapiirangute eesmärgist lähtudes peab tööaeg arvestusperioodis vähenema nende päevade võrra, mil töötaja ei saanud tööd teha haiguse või puhkuse tõttu, kui töötamise takistus tekkis arvestusperioodi kestel ning tööajakava koostamisel ei osanud pooled veel takistust tööaja planeerimisel arvesse võtta.
Tööaega tuleb vähendada näiteks olukorras, kus töötaja jääb arvestusperioodi kestel haigeks. Töötajalt ei saa nõuda, et ta peale haigust teeb oma "tegemata tunnid" ära arvestusperioodi lõpus.

Toome näiteks, et töötaja oli haige 2 nädalat, selle perioodi sisse jäi tal graafiku kohaselt 6o töötundi, siis tal perioodi töötundidest arvestatakse maha see 60 töötundi. Seega vähenevad selle võrra perioodi normtunnid.
Kui aga töö ei ole graafiku alusel , vaid tavapärane 4o tundi nädalas, siis ühe nädalase haiguse korral lahutatakse perioodi normtundidest 4o tundi.