Tööõigus


Küsimus: Kas puhkepausid on kohustuslikud ehk siis kui puhkepause ei kasuta, kas võin selle aja võrra varem töölt lahkuda?03.03.2015

Tere!
Kas puhkepausid on kohustuslikud töötajale? See tähendab, kui ma ei võta neid välja, siis kas võin seaduse järgi 45 minutit ka varem minema kõndida töölt? :)

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 47 lõike 2 alusel tuleb pikema kui 6-tunnise töötamise kohta ette näha vähemalt 30-minutiline tööpäevasisene vaheaeg, mida ei arvestata tööaja hulka, välja arvatud juhul, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik vaheaega anda ning tööandja loob töötajale võimaluse puhata ja einestada tööajal. Tööandja ja töötaja võivad, arvestades töö iseloomu, kokku leppida ka pikemas tööpäevasiseses vaheajas. Tegemist on tavaliselt puhkeajaga einetamiseks ja puhkamiseks, mida tööaja hulka ei arvestata.

Lisaks sellele peab tööandja võimaldama töötajatele töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 9 lõike 3¹ kohaselt tööpäeva või töövahetuse jooksul tööaja hulka arvatavad vaheajad suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise (näiteks terve tööpäev istuvas asendis või seistes) või monotoonse töö puhul.

Töö ettevõttesisese korraldamise, sealhulgas tööaja korralduse aluseks on ettevõttes kehtestatud töökorralduse reeglid, mis kajastavad ettevõttesiseseid vajadusi ja millest lähtuvalt määratakse tööaja alguse ja lõpu kellaajad ning tööpäevasisesed vaheajad. Tööpäevasisesed vaheajad peavad kirjas olema töökorralduse reeglites või tööajakavas ning tööandjal on kohustus töötajat nendest teavitada (TLS § 5 lg 1 p 11).

Seadustega kehtestatud ning töökorralduse reeglitega töötajatele teatavaks tehtud tööpäeva sisesed vaheajad ehk nn puhkepausid on töötajale kohustuslikud. Töökorralduse reeglite eiramine võib töötajale kaasa tuua tema töölepingu ülesütlemise TLS § 88 lõike 1 punkt 3 alusel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).