Tööõigus


Küsimus: Kas lapsehoolduspuhkuse ajal teise tööandja juures töötades on esimene tööandja ikkagi kohustatud mind tööle võtma?03.03.2015

Tere,
Kas lapsehoolduspuhkuse ajal teise tööandja juures töötades on esimene tööandja ikkagi kohustatud mind tööle võtma lapse 3-aastaseks saamiseni? Äkki võin samas kirjas teise küsimuse ka esitada: töölepingus on nimetatud, et konkurentideks loetakse teised samade või sarnaste toodete tootjad. Kui toodetakse aga hoopis teisest valdkonnast asju, siis ei pea teisest töökohast tööandjale teada andma? (nt kui üks ettevõte toodab aknaid ja teine järelhaagiseid).

Tervitades ja tänades

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastavalt töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 62 lõikele 1 on lapse emal õigus lapsehoolduspuhkust kasutada ühes osas või osade kaupa igal ajal kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Lapsehoolduspuhkuse seadusest tulenev eesmärk on tagada vanemale võimalus lapse kasvatamiseks. Sellele vaatamata seadus ei keela lapsehoolduspuhkusel olevat töötajat sõlmida töölepingut või mingit võlaõiguslikku lepingut teise tööandjaga. Selleks ei ole tingimata vaja üles öelda oma töölepingut praeguse tööandjaga.
Seadus ei sätesta otseselt töötajale teise tööandja juurde tööle asumisest teatamise kohustust. Küll peaks töötaja teavitama tööandjat töösuhtega seonduvatest olulistest asjaoludest, mille vastu on tööandjal õigustatud huvi. TLS § 15 lõike 2 punktis 8 nimetatud teavitamiskohustuse sisuks on tagada töösuhte läbipaistvus ja poolte vaheline usaldus. Teavitamiskohustus on töötajal juhul, kui tööandja on selleks soovi avaldanud. Sellest tulenevalt peaks tööandja töötajale ütlema, millist teavet ta töösuhete osas ootab.
Enne uue tööandja juurde tööle asumist oleks oluline teada, kas olete sõlminud praeguse tööandjaga konkurentsipiirangu kokkulepe. Konkurentsipiirangu kokkuleppega võtab töötaja seadusest tuleneva kohustuse mitte töötada tööandja konkurendi juures või mitte tegutseda tööandjaga samal majandus- või kutsetegevuse alal (TLS § 23 lõige 1). Konkurentsipiirangu kokkuleppega võib seega piirata töötaja töötamist konkurendi juures töölepingu või muu võlaõigusliku lepingu (näiteks käsundus-, töövõtuleping) alusel või tegutsemist samal majandus- ja kutsetegevuse alal, näiteks tegutsemine ettevõtjana. Tööandja ei saa töötajal takistada aga töötamist sektoris, kus ta ise ei tegutse.