Tööõigus


Küsimus: Mida pean teadma oma õigustest, kui ettevõte hakkab pankrotti minema?27.02.2015

Tere,
kui mul on tähtajaline leping (2 aastat läbi ja veel 3 jäänud), aga tööandja ilmselt on mõne aja pärast pankrotiküps ehk on sunnitud lõpetama tegevuse majanduslikel põhjustel ja koos sellega ka töösuhte, siis kuidas ja mis mahus ning kellelt on mul õigus saada kompensatsiooni?
Parimat

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 89 kohaselt võib tööandja töölepingu erakorraliselt üles öelda majanduslikel põhjustel ehk töötaja koondada kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise, töö ümberkorraldamise, tööandja tegevuse lõppemise, pankroti väljakuulutamise või pankrotimenetluse lõppemisel pankrotti väljakuulutamata raugemise tõttu, samuti muud töö lõppemise juhud, mis on tingitud majanduslikest asjaoludest.

TLS § 97 lg 2 p 4 kohaselt peab tööandja erakorralisest ülesütlemisest (sh koondamine) töötajale ette teatama, kui töötaja töösuhe tööandja juures on kestnud:
alla ühe aasta – vähemalt 15 kalendripäeva;
üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;
viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;
kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Kui tööandja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui on seaduses sätestatud või kollektiivlepingus kokku lepitud on töötajal õigus vähem etteteatatud aja eest saada hüvitist (TLS § 100 lg 5).

Tähtajalise töölepingu ülesütlemisel majanduslikul põhjusel maksab tööandja töötajale hüvitist ulatuses, mis vastab töötasule, mida töötajal oleks olnud õigus saada lepingu tähtaja saabumiseni. Hüvitist ei maksta, kui tööleping öeldakse üles pankroti väljakuulutamisel või ettevõtte raugemise tõttu. Sellisel juhul tuleb töötajale koondamishüvitisena maksta TLS § 100 lg-st 1 tulenev ühe kuu keskmine töötasu.

Kui töötaja tööstaaž on pikem kui 5 aastat, on töötajal õigus täiendavale koondamishüvitisele Töötukassa poolt.

Seega juhul, kui tööandja ütleb töölepingud koondamise tõttu üles enne pankroti väljakuulutamist, on tööandja kohustatud maksma Teile töötajale hüvitist ulatuses, mis vastab töötasule, mida töötajal oleks olnud õigus saada lepingu tähtaja saabumiseni. Kui Teie töösuhe tööandjaga kestab aga seni kuni kuulutatakse välja pankrot, peab töölepingud lõpetama pankrotihaldur. Sellisel juhul on Teil õigus nõuda koondamishüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).