Tööõigus


Küsimus: Kas ülemus võib jälgida ja salvestada iga minu tööl viibitud sekundit?27.02.2015

Tere.
Meil asutuses paigaldati uued ja uhked kaamerad. Kontoris on suur TV milles palju aknakesi ja kust jälgitakse ja salvestatakse kogu tööstuses töötavat personali. Ülemusel on alati teada mitu minutit ühe või teise detaili tegemisele kulub, mitu minutit varem ära lähed jne. Jälgib meie tegemisi ka kodust või tööle sõites. Tunnen, et minu õigusi rikutakse.
Pealegi kui mõni aeg tagasi suitsuruumi lammutati, tuli lae alt välja mikrofon, mille juhtmed viisid kontorisse. Mikrofon sai ka pildistatud. Nende vaatluste põhjal määrab ta tükihinded. Kuigi tükihindeid meile ei avalikusta. Hindeid lubab vaadata vaid kontoris. Kuna tööoperatsioone on väga palju ja hindeid arvutatakse siiani kroonides, siis selgust ei ole ja palgapäeva ootad suure stressiga. Kas ülemus võib jälgida ja salvestada iga minu tööl viibitud sekundit ja kuidas on pealtkuulamisega? Aitäh

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töötasu on töölepingu seaduse kohaselt töö eest makstav tasu, milles on kokku lepitud ja mis peab sisalduma töölepingu kirjalikus dokumendis. Töölepingu pooled võivad kokku leppida töö tasustamises ajaühiku (ajapalga) või töösoorituse (tükipalga) alusel.

Kui pooled on kokku leppinud, et töötaja töö tasustamine toimub tükitöö alusel, siis peab lepingus olema välja toodud töömaht (tükid) ja aeg, mille jooksul x arv tükke tuleb teha. Tükitöö hinded võivad sisalduda töölepingus (nt lisas), kuid keelatud pole ka tööandjapoolne hinnakirja kehtestamine, kui töötasu ja selle arvutamise viis on selgelt kokku lepitud.

Tööandja peab töölepingu andmed esitama heauskselt, selgelt ja arusaadavalt. Andmed tuleb sõnastada viisil, mis võimaldab töötajal neist üheselt aru saada. Seega peab tööandja tükitööhinded ümber arvutama eurodeks ning kui tükitöö toimub hinnakirja alusel, siis peab töötajale olema teada, kus tükitöö hinnakirjaga tutvuda saab (nt puhkeruumi stendil, tööandja siseveebis jne).

Isikute või vara kaitseks võib isikuandmeid edastavat või salvestavat jälgimisseadmestikku kasutada üksnes juhul, kui sellega ei kahjustata ülemääraselt andmesubjekti õigustatud huve ning kogutavaid andmeid kasutatakse ainult nende kogumise eesmärgist lähtuvalt. Sisuliselt pole jälgimisseadete paigaldamine keelatud, kuid see peab olema igal juhul põhjendatud (nt vara kaitseks) ning sellest peab töötajaid teavitama. Jälgimisseadmeid ei tohi kasutada näiteks tualetis, riietusruumis, puhkeruumis jne. Töötajate varjatud jälgimine on seadusevastane ja karistatav. Rohkem informatsiooni saate Andmekaitse inspektsioonilt infonumbril 627 4135 või e-posti aadressil info@aki.ee.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).