Tööõigus


Küsimus: Kas nüüd pärast lapsehoolduspuhkuselt naasmist on minu varasemad puhkused aegunud?20.02.2015

Töötasin 2011 augustist aasta lõpuni, 2012 alguses jäin rasedus-sünnituspuhkusele. 2015. a alguses asusin tööle tagasi, katkestades lapsehoolduspuhkuse. Kas oleksin pidanud eelnevalt teenitud puhkuse välja võtma vahetult pärast lhp lõppu ja nüüd on see aegunud? Või on siiski sellel aastal võimalik seda puhkust veel kasutada. Töö on selline, kus enamasti puhatakse suvel. Lapsed on praegu 3 a ja 5 a.

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 68 lg 1 järgi antakse põhipuhkust töötatud aja eest, st puhkuse saamine on sõltuvuses töötatud ajast ehk puhkust antakse tööpanuse eest. Iga töötatud kalendriaasta eest on töötajal õigus saada põhipuhkust täies ulatuses. See on üldine puhkuseõiguslik põhimõte. Rasedus- ja sünnituspuhkusel viibimise aeg arvestatakse põhipuhkuse õigust andva aja hulka (TLS § 68 lg 2).

Seega töötajal on õigus põhipuhkusele nii töötatud aja kui ka rasedus- ja sünnituspuhkusel viibitud aja eest.

Töölepingu seaduse § 68 lg 6 kohaselt aegub põhipuhkuse nõue ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse.

Puhkuse aegumine peatub, kui töötaja kasutab rasedus- ja sünnituspuhkust, lapsendaja puhkust ning lapsehoolduspuhkust, samuti kui töötaja on ajateenistuses või asendusteenistuses. Puhkuse aegumine lükkub edasi peatumise aja võrra ((nt kui lapsehoolduspuhkusel oldi kaks aastat, siis lükkub aegumine edasi 2 aastat).

Lapsehoolduspuhkusel viibimine ei saa töötajale kaasa tuua puhkuse aegumisperioodi lühenemist võrreldes töötajaga, kes ei viibi lapsehoolduspuhkusel. Seega saab lapsehoolduspuhkusel olnud töötaja kasutada sama kaua puhkust, kui töötaja, kes lapsehoolduspuhkusel ei viibinud.

Puhkuse aegumist hakatakse lugema alates lapsehoolduspuhkuselt tööle tagasitulekust.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).