Tööõigus
Küsimus: Kas tööandjal oli õigus alandada preemiatasu?18.02.2015
Minu töölepingus (töölepingul lisa pole) on p 3.1 määratletud kuupalk 600 eurot (bruto) ja edukate töötulemuste korral preemia 200 eurot kuus (bruto). 1 aasta ja 5 kuud on makstud preemiat 200 eurot kuus ja palka tehtud töötundide järgi. Olen kõik need aastad õppinud ka kõrgkoolis ja võtnud välja õppepäevasid. Preemiasumma on alati olnud palgateatisel 200 eurot ja kuupalk vastavalt tundidele. Selle aasta jaanuarikuus oli raamatupidaja arvutanud preemiasummaks 142.86. Tööandja põhjendas mulle, et preemiatasu on väiksem, kuna võtsin välja 3 õppepäeva, tööülesandeid olevat ma ikka edukalt täitnud. Leian, et tööandja on rikkunud VÕS § 8 ja TLS § 12. Kas tööandjal oli õigus alandada preemiatasu? Kas ta võib maksta tasu tehtud tundide alusel, kui lepingus on kindel kuupalk fikseeritud?
Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 5 lg 1 p 5 kohaselt peab töötaja olema teadlik oma töötasust, selle arvutamise viisist ja palgapäevast.
Töölepingu kirjalikus dokumendis peavad olema kirjas kõik tasud, mida töötaja töö tegemise eest saab, sh erinevad lisa- ja tulemustasud ja ka nende maksmise tingimused ja kord.
Kui pooled on töölepingus kokku leppinud, et töötaja töötasu koosneb põhitasust ja preemiast, siis töötaja on õigustatud selle kokkuleppe kohaselt tasu saama, kui töötaja poolt on täidetud nende maksmise tingimused.
Seega, kui pooled on töölepingus kokku leppinud, et preemiat makstakse edukate töötulemuste korral ning tööandjal puudub palgajuhend,-kord, (millised need tulemused on, kuidas hinnatakse töötulemusi jne.) ja töötajale on makstud pikka aega töölepingus kokkulepitud suuruses preemiat, siis preemia muutmiseks tuleb pooltel kokku leppida (TLS § 12).
Saamata preemia osas on töötajal õigus pöörduda vastava nõudeavaldusega töövaidluskomisjoni või kohtusse. Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidis ja selgitused selle koostamiseks on olemas Tööinspektsiooni kodulehel: http://www.ti
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00 - 16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus