Tööõigus


Küsimus: Kui palju peab mulle koondamisest ette teatama kui olen siin töötanud 15 aastat?10.02.2015

Tere. Olen töötanud firmas 15 aastat ja ma sain koondamisteate kätte kuu ajase ette teatamisega. Sooviksin teada kas minuga on õieti käitutud?

Vastus: Ülle Mustkivi, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu tuleb järgida töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 97 lõikes 2 sätestatud töölepingu erakorralisest ülesütlemisest etteteatamise tähtaegasid, mis sõltuvad töötaja töösuhte kestusest tööandja juures:
1) alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;
2) üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;
3) viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;
4) kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Kui tööandjal ei ole võimalik töötajat etteteatmistähtaja jooksul tööga kindlustada võib ta töötaja koondada ka etteteatamistähtaega järgimata, kui sel juhul peab ta maksma töötajale hüvitist ülesütlemisest vähem etteteatatud aja eest.

TLS § 100 lg 5 kohaselt kui tööandja või töötaja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui on seaduses sätestatud või kollektiivlepingus kokku lepitud, on töötajal või tööandjal õigus saada hüvitist ulatuses, mida tal oleks olnud õigus saada etteteatamistähtaja järgimisel. Hüvitist on õigus saada töötaja keskmise tööpäevatasu alusel nende tööpäevade eest, mis jäävad etteteatamistähtaja perioodi sisse ja mille võrra vähem ette teatati.

Töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu maksab tööandja töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lg 1). Lisaks tööandja makstavale koondamishüvitise on töötajal õigus saada kindlustushüvitist koondamise korral TLS § 100 lg 2 alusel Eesti Töötukassalt. Täiendavat hüvitist taotleb tööandja töötajale, kelle töösuhe selle tööandja juures on kestnud vähemalt 5 aastat.

Töölepingu ülesütlemisest vähem ette teatatud aja eest hüvitist saab nõuda töövaidluskomisjoni või kohtu kaudu kui töölepingu pooled hüvitise maksmise osas kokkulepet ei saavuta.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).