Tööõigus
Küsimus: Kas lisatöö eest makstav tasu peab olema arvestatud tunnihinde alusel või on võimalik ka erikokkulepe?02.02.2015
1.Kas lisatöö eest makstav tasu peab olema arvestatud tunnihinde alusel või on võimalik kokkulepe ka % alusel?
2.Kuidas tasustatakse tööaja sees peale sunnitud lisatöö tegemist?
3.Kui tihti ja kui pikki pause tohib töötaja tööajal pidada ja kas need arvutatakse tööajast maha?
4.Kui palju tohib olla ületunde, 1 kuus, 4 kuu jooksul, 1 aasta jooksul?
2.Kuidas tasustatakse tööaja sees peale sunnitud lisatöö tegemist?
3.Kui tihti ja kui pikki pause tohib töötaja tööajal pidada ja kas need arvutatakse tööajast maha?
4.Kui palju tohib olla ületunde, 1 kuus, 4 kuu jooksul, 1 aasta jooksul?
Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimustele selgitan, et töötaja poolt täiendavate ülesannete täitmine on kokkuleppe küsimus, samuti nende ülesannete täitmise eest tasu maksmine. Seega peaksid pooled täiendavas töös ja tasus kokku leppima enne selle tegemist. Tasu suurus ja selle arvutamise viis oleneb seega vastavast kokkuleppest. Töölepingu seadus (edaspidi TLS) ei näe ette töötasu kohustuslikke osasid ega määratle nende sisu. Töölepingulises suhtes on pooled vabad otsustamaks selle üle, millistest osadest töötasu koosneb ning kuidas ehk millise arvutusliku mehhanismi kaudu kujuneb töötasu ja selle võimalikud komponendid.
Kui oma tavapärase tööaja sees jõutakse täita täiendavaid tööülesandeid, on täiendava tasu maksmine läbirääkimise ja tingimustes kokkuleppimise küsimus. Oleneb ju, kas täiendavad ülesanded on teistsugused, kui intensiivselt peab seetõttu tööd rabama ja ega tulemuste kvaliteet liigse koormatuse tõttu ei kannata. Kindlasti tuleks tööandjaga kõigest eelnevalt rääkida ja kui mõistliku lisatasu nõudmist toetavad konkreetsed asjaolud, siis seda parem. Kui lisatööd tehakse oma tööaja sees, siis tuleb täiendavas töös ja tasus kokku leppida. Sel juhul ei ole tegemist ületunnitööga, sest kokkulepitud tööaega ei ületata.
TLS § 47 lg 2 kohaselt peab tööandja võimaldama töötajale iga kuuetunnise töötamise kohta vähemalt 30-minutilise tööpäevasisese vaheaja, mida ei arvata tööaja hulka. Tööpäevasisene vaheaeg arvatakse tööpäeva hulka, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik töötajale vaheaega anda ja tööandja loob võimaluse puhata ja einestada tööajal. Seega lõunavaheaega ei arvata tööaja hulka, kui töötaja saab seda kasutada oma äranägemise järgi ja võib töökohast lahkuda. Kui aga töö iseloomu tõttu ei ole võimalik lõunavaheaega reaalselt kasutada ja töö juurest lahkuda, siis arvestatakse see aeg tööaja hulka.
Lisaks on teatud töö iseloomu korral töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 9 lg 3¹ kohaselt tööandjal kohustus anda tööpäeva kestel täiendavaid puhkepause, mis arvatakse tööaja hulka (suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul). Kas neid pause peab andma ja millal, see peaks selguma tööandja poolt läbiviidava riskianalüüsi käigus. Kui riskianalüüsi põhjal nähakse ette täiendavad pausid, siis nende andmise kord (pikkus, kordade arv jne) sätestatakse üldjuhul töökorralduse reeglites.
Ületunnitöö tegemisel tuleb järgida seadusest tulenevaid tööaja piiranguid (tööaja üldine piirang TLS § 46, igapäevane puhkeaeg TLS § 51 ja iganädalane puhkeaeg TLS § 52). TLS § 46 kohaselt ei tohi töötaja tööaeg koos ületunnitööga ületada 48 tundi seitsmepäevases ajavahemikus. Vaid juhul, kui töötaja töötab summeeritud tööaja arvestuse alusel, võib tema tööaeg seitsmepäevase ajavahemiku kohta olla pikem, näiteks erandjuhtudel kasvõi 70 tundi seitsme päeva jooksul. Ent ka siis peab tööandja jälgima, et töötaja tööaeg ei ületaks summeerimisperioodi (nt neli kuud) keskmisena 48 tundi iga seitsmepäevase ajavahemiku kohta. TLS § 46 lg 3 annab lisaks eeltoodule erandjuhtudel võimaluse töötaja keskmist tööaega pikendada 52 tunnile seitsmepäevase ajavahemiku kohta. Samas peab sellise kokkuleppe sõlmimisel olema tagatud, et töötamine ei kahjustaks töötaja tervist ja ohutust.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus