Tööõigus


Küsimus: Kas töötajal on puhkuse valikul eelist, kui peres on alla 3-aastased lapsed?29.01.2015

Tere,
Sooviksin teada, kas tööandja võib piiranguid seada 28-päevasele põhipuhkusele? Täpsemalt kirjutades on tööandja praeguse seisuga 1 nädala puhkust jaganud kollektiivpuhkuseks (4+1+1+1 päeva), ühe nädala kohta on öelnud, et seda saab võtta kuni aprilli lõpuni ja 2 nädalat saab võtta alates maist. Kui peres on alla 3-aastased lapsed, kas siis on töötajal õigus küsida seda 1 nädalat väljaspool tööandja määratud aega?

Vastus: Liis Valdmets, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et puhkuse ajakava koostab tööandja iga kalendriaasta kohta ning puhkuse määramisel tuleb võtta arvesse töötajate soove, mis on mõistlikult ühildatavad tööandja ettevõtte huvidega. Näiteks ei pea tööandja arvestama töötaja soovi võtta puhkust ettevõtte kõige kiirematel kuudel aasta lõikes. Oluline on võimaldada töötajale väljatöötatud puhkuse kasutamist enne puhkusenõude aegumist. Küll peab tööandja arvestama puhkusesoove, mis tulevad töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 69 lõikes 7 nimetatud isikutelt ja sätestatud olukordades. TLS § 69 lõige 7 näeb ette isikute ringi, kellel on õigus nõuda põhipuhkust endale sobival ajal. Nii on õigus nõuda põhipuhkust endale sobival ajal vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast last. Töötajad peavad oma soovi puhkuse kasutamise osas avaldama puhkuse ajakava koostamisel, v.a juhud, mil puhkuse soovist teavitamine ei ole veel ajakava koostamisel võimalik. Juhul kui töötaja oli teadlik oma õigusest nõuda põhipuhkust endale sobival ajal, kuid ei teavitanud oma soovist tööandjat ajakava koostamisel, kehtib ajakavas kokkulepitu.

Lisaks selgitan, et põhipuhkuse 28 kalendripäeva võib poolte kokkuleppel kalendriaasta sees jagada osadeks. Vaidluste ärahoidmiseks tuleks kokkulepe puhkuse osadeks jagamise kohta sõlmida kirjalikult ja iga kalendriaasta kohta eraldi. Kui kokkulepet puhkuse osadeks jagamiseks ei ole, tuleb puhkused puhkuse ajakavasse kavandada vähemalt 28 kalendripäevastena.

Kui tööandja poolt puhkuse ajakavas määratud puhkuse jagamise variant ei ole töötajale sobiv ega põhine poolte kokkuleppel, on taoline puhkuse ajakava töötaja suhtes tühine. Töötajal on vaja soovitavalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teavitada tööandjat, et ta ei ole andnud nõusolekut puhkuse osadeks jagamiseks ega nõustu vastava jaotusega puhkuse ajakavas. Kui pooled siiski ei saavuta kokkulepet puhkuse ositi kasutamise kohta, tekib töötajal õigus ise määratleda puhkuse aeg terves ulatuses. Tuginedes TLS § 69 lg 3 teavitab töötaja oma puhkuse kasutamise soovist tööandjat kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis 14 kalendripäeva ette ning tal on õigus jääda puhkusele.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).