Tööõigus


Küsimus: Mis lepingu peab vormistama, et töötada sünnitus- ja lapsehooldusepuhkuse ajal osalise koormusega?30.01.2015

Tere
Soovin osalise koormusega jätkata töö tegemist sünnitus- ja lapsehooldusepuhkuse ajal sama tööandja juures kuid teises osakonnas. Mis lepinguga (töölepingu asemel, käsundus- või töövõtulepinguga) saab seda vormistada ja kas sellisel juhul oleks mingi tulu maksimaalne piir ilma vanemhüvitise vähendamiseta. Kas see leping peab olema eraisikuga vormistatud või juriidilise isikuga?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Lapsehoolduspuhkust (edaspidi LHP) on õigus kasutada ühes osas või osade kaupa igal ajal kuni lapse kolme aastaseks saamiseni (TLS § 62 lg). Lapsehoolduspuhkuse katkestamisest on töötaja kohustatud teatama tööandjale 14 kalendripäeva ette, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti (TLS § 68 lg 2).

Vastavalt töölepingu seadusele saab töölepingut muuta ainult poolte kokkuleppel. Kui soovite osalise tööajaga töötada, peaksite selles tööandjaga kirjalikult kokku leppima. Tööandjale tuleks põhjendada, miks taotlete tööaja muutmist ja kas soovite seda teha ajutiselt või tähtajatult. Üheselt peab olema mõistetav, et tehtud on vaid ajutine muudatus ning pärast kokkulepitud kuupäeva saabumist taastub endisel viisil täistööaeg ning sellele vastav töötasu. Muidu võib juhtuda, et muudate töösuhte tähtajaliseks osalise tööajaga ja tähtaja saabumisel tööleping lõpetatakse. Uued tingimused peavad kajastuma poolte poolt allkirjastatuna töölepingu lisas. Õige vormistamise puhul, kehtib LHP-lt naastes tööleping samadel tingimustel, mis oli enne LHP-st kokku lepitud.
Vanemahüvitise kohta saate lugeda alloleva lingi kaudu:
http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/vanemahuvitis/
Eeldan, et Teie tööandja puhul on tegu juriidilise isikuga, selliselt ka vastus viimasele küsimusele.

Õigeid valikud soovides:

Merike Michelson
www.metiabi.eu