Tööõigus


Küsimus: Kui tööleping on käekirjaliselt allkirjastatud, kas lepingu lisa võib olla digitaalselt allkirjastatud?26.01.2015

Kui tööleping on sõlmitud kirjalikult ja mõlema poole poolt omakäeliselt alla kirjutatud, siis ka töölepingu muudatust võib ka digitaalselt alla kirjutada? Või peavad kõik ühte lepingut puudutavad dokumendid olema ühtselt vormistatud?

Vastus: Ingrid Iter, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 4 lõike 2 järgi tuleb tööleping sõlmida kirjalikult. Seadusega ettenähtud vormis tehtud tehingut saab vastavalt tsiviilseadustiku üldosa seaduse (edaspidi TsÜS) § 77 lõikele 3 muuta üldjuhul üksnes samas vormis, milles tehing on tehtud. Kirjaliku vormiga loetakse võrdseks tehingu elektrooniline vorm. TsÜS § 80 kohaselt peab elektrooniline vorm võimaldama lepingu taasesitamist, sisaldama tehingu teinud isikute nimesid ning olema elektrooniliselt allkirjastatud. Elektrooniliseks allkirjaks on ka digitaalallkiri. Seega võib nii töölepingu sõlmimisel kui muutmisel kasutada digitaalallkirja.

Kui Te soovite kirjalikult sõlmitud töölepingut muuta elektroonilises vormis, siis keelatud see ei ole. Küll aga peate mõtlema, kuidas tagada nii paberkandjal dokumentide kui digitaalsete dokumentide säilitamisel nende audentsus. TLS § 5 lõike 5 kohaselt peab tööandja säilitama töölepingut töölepingu kehtivuse ajal ja kümme aastat töölepingu lõppemisest arvates.