Tööõigus


Küsimus: Kas summeeritud tööajaga töötades saab ületundide arvelt töötaja lihtsalt koju jätta?13.01.2015

Kas saab ilma töötaja nõusolekuta summeeritud tööajaga töötades ületundide arvelt lihtsalt koju jätta kuigi töötaja soov on saada see 1,5 kordselt rahaliselt ja selle kohta oli ka suusõnaline lubadus tööandja poolt antud.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 6 lg 6 lubab tööandjal ja töötajal kokku leppida, et tööaeg jaguneb arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt (summeeritud tööaeg). Summeeritud tööaega rakendatakse juhul, kui töötaja tööaeg jaguneb töösuhte iseloomust või töökorralduse eripärast tulenevalt arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt, st. et töötunnid võivad erinevate kuude lõikes erineda.

Summeeritud tööaja arvestuse korral arvestatakse tööaega arvestusperioodi lõpul. Tööandja on kohustatud kindlustama töötaja tööga kokkulepitud tööaja ulatuses summeerimisperioodi lõpuks. See tähendab, et tööandjal on võimalus tööaega kuude lõikes jaotada, oluline on, et arvestusperioodi lõpuks oleks tagatud kokkulepitud tööaeg ja sellele vastav töötasu. Samuti tuleb ületunnitööd tehes järgida seadusest tulenevaid tööaja piiranguid.

Siinkohal ongi oluline eristada, kas vaba aega antakse arvestusperioodi kestel või on tegemist arvestusperioodi lõpus selgunud ületundidega, mida tööandja nüüd vaba ajaga hüvitab. Arvestusperioodi lõpus selgunud ületunnid tuleb hüvitada vastavalt TLS § 44 lg-tele 6 ja 7.

Tööandja hüvitab ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses. Kuna summeeritud tööaja arvestuse korral selguvad ületunnid arvestusperioodi lõpul, siis on neid võimalik vaba ajaga hüvitada järgimise arvestusperioodi jooksul. Ületunnitöö hüvitamiseks mõeldud vaba aeg antakse töötajale kokkulepitud tööajast ja tasustatakse nagu tavaline tööaeg.

Teisiti öeldes, kui arvestusperioodi lõpus selgub, et töötajal oli 16 ületundi, siis tuleb anda töötajale uues arvestusperioodis 16 tunni ulatuses vaba aega töötaja tööajast, mille eest tuleb maksta töötasu (1-kordselt). Seadus eeldab, et ületunnitöö hüvitatakse vaba ajaga, et säilitada töövõimet ja taastoota jõudu töötamiseks.

Ületunnitöö rahas hüvitamine tuleb aga pooltel eraldi kokku leppida. Kui töötaja ja tööandja on kokku leppinud, et ületunnitöö hüvitatakse rahas ja selgub, et arvestusperioodi lõpuks on ületunde, hüvitatakse need 0,5-kordselt (kuna ühekordselt on need juba arvestusperioodi kestel töötasuga hüvitatud).

Kui tööandja kokkuleppest kinni ei pea, on töötajal võimalus oma õiguste kaitseks pöörduda töövaidlusorgani (s.o töövaidluskomisjon või kohus) poole. Siinkohal aga selgitan, et töötajal tekib vajadus kokkulepet tõendada ja on parem, kui kokkuleppe tõenduseks on esitada kirjalikke tõendeid või tunnistajate ütlusi kokkuleppe kohta. Vastasel korral jääb vaid sõna sõna vastu ja erinevate ütluste korral ei leiagi kokkulepe kinnitust. Lisan, et töötaja ei saa töövaidlusorganis ületunnitöö hüvitamist rahas nõuda kui tööandja on selle juba töötajale tasulise vaba ajaga hüvitanud.