Tööõigus
Küsimus: Kas on seaduses mingi punkt, mis käsitleb seda, et tööandja ei tohi vallandada lihtsalt isikliku mittemeeldivuse tõttu?13.01.2015
Olen oma kollektiivis üks vähestest väga otsekohese ja konkreetse iseloomuga töötaja, mille tõttu ei meeldi ma väga kaupluse juhtajale. Hoolimata sellest, olen ma olen üks parim töötaja ka tema sõnul. Kahjuks on siiski tekkimas situatsioon, kus juhataja kavatseb lahti lasta või mujale kauplusesse suunata just need inimesed, kes talle ei meeldi. Kas on seaduses mingi punkt, mis töötaks meie kasuks, sest ma ei pea õigeks töötaja vallandamist ilma mingi muu põhjuseta kui isiklik põhjus?
Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tööandja saab töösuhte üles öelda üksnes erakorraliselt. Töölepingu erakorraline ülesütlemine tööandja poolt on sätestatud töölepingu seaduses (edaspidi TLS) §-des 88 ja 89. Tööandja algatusel töölepingu ülesütlemisel esinev mõjuv põhjus peab kindlasti olema seotud töötajaga, tema isiku või käitumisega, või majanduslike asjaoludega.
Kui töötaja isiku või käitumise tõttu on tekkinud olukord, kus ei saa mõlemapoolseid huve järgides eeldada töösuhte jätkamist, tekib tööandjal õigus leping erakorraliselt mõjuval põhjusel üles öelda TLS § 88 lg 1 alusel.
Sellisteks töötaja isikust tulenevateks põhjusteks võivad olla töövõime vähenemine terviseseisundi (p 1) või ebapiisava tööoskuse, töökohale sobimatuse või kohanematuse tõttu (p 2). Töötaja käitumisest tulenevateks põhjusteks aga näiteks töökohustuste rikkumine (p 3), tööl joobeseisundis viibimine (p 4), varguse või pettuse toimepanek (p 5), kolmanda isiku usaldamatuse põhjustamine tööandja vastu (p 6), süüliselt ja olulisel määral kahju tekitamine tööandja varale või kahju tekkimise ohu loomine (p 7) või saladuse hoidmise või konkurentsipiirangu kohustuse rikkumine (p 8).
Kui tööandjapoolse ülesütlemise põhjuseks on asjaolu, et töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul, on tegemist koondamisega (TLS § 89 lg 1). Samuti on koondamisega tegemist tööandja pankroti või tegevuse lõppemise korral.
Lisan, et katseajal on tööandjal võimalus töösuhe üles öelda ka katseaja eesmärgi mitte täitmise tõttu. Kui töötaja ei täida katseaja eesmärke, nt ei tule tööülesannete täitmisega vajalikul määral toime või tema teadmised, oskused ja võimed ei vasta sellele, mida tööandja töötajalt ootab, saab tööandja töölepingu TLS § 86 lg 1 alusel üles öelda, teatades sellest töötajale kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis tehtud avaldusega 15 kalendripäeva ette.
Seega tulenevad seadusest konkreetsed alused, mis puhul tööandja töösuhte üles saab öelda. TLS § 104 lg 1 kohaselt on seadusest tuleneva aluseta või seaduse nõuetele mittevastav töölepingu ülesütlemine tühine. See tähendab, et tööandja ei saa töölepingut üles öelda suvalisel põhjusel vaid ta peab lähtuma seaduses toodud alustest ning ülesütlemist põhjendama.
Kui töötaja ei nõustu tööandjapoolse töölepingu ülesütlemisega ning leiab, et tööandjal puudus alus töölepingu ülesütlemiseks, on töötajal õigus ülesütlemise vaidlustamise/tühistamise nõudega pöörduda 30 kalendripäeva jooksul töövaidlusorgani (s.o kohtu või töövaidluskomisjoni) poole.
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus