Tööõigus


Küsimus: Kas saan töölepingu üles öelda isikust tulenevatel põhjustel, kuna ei saa 3-aastase lapse kõrvalt enam öövahetustes töötada?01.12.2014

Tere.
Varsti saab täis aeg kui olen olnud 3-a. lapsehoolduspuhkusel ja nüüd tuleb aeg tööle naasta. Minu lepingus on vahetustega töö nii päeval kui öösel (8.00- 20.00 ja vastupidi). See nimelt ei sobi enam minule ja tööandja ei ole nõus selles osas vastu tulema. Samas mainis ka seda, et tal ei ole mulle enam täiskohta pakkuda vaid ainult pool. Kuidas ma peaksin edasi talitama, kas lihtsalt töökohast loobuma või on ka mingi võimalus, et ta pakuks mulle koondamist? Olen ka lugenud, et töötajal on võimalik tööleping erakorraliselt üles öelda isikust tulenevatel põhjustel (minu puhul siis perekondlikud kohustused kuna mul pole last öisel ajal kellegi teise hoolde jätta). Kas ja kuidas ma peaksin seda siis vormistama ja kas sellest on minule mingit kasu?
Ette tänades.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Praegusel juhul on Teil tööle naastes õigus nõuda sama tööd ning samas mahus nagu on töölepingus kokku lepitud. Kui Te siiski soovite töölepingu erakorraliselt üles öelda, siis on see TLS § 91 lg 3 järgi võimalik, kui töötaja terviseseisund või perekondlikud kohustused ei võimalda tal kokkulepitud tööd teha ja tööandja ei võimalda talle sobivat tööd. Kui tööandja ei võimalda Teile päevasel ajal tööd, siis oleks tõepoolest võimalik tööleping üles öelda, kuna last pole öisel ajal võimalik kellegi teise hoolde jätta. Paraku sellisel alusel lepingu ülesütlemise puhul ei ole tööandjal kohustust Teile hüvitist maksta. Samuti ei ole Teil siis õigust töötuskindlustushüvitisele.

Koondamine ehk TLS § 89 järgi töölepingu ülesütlemine majanduslikel põhjustel tuleb kõne alla, kui tööandjal ei ole Teile enam tööd pakkuda töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu. Koondamissituatsioon võib tõesti tekkida, kui tööandjal ei ole võimalik Teile endistel tingimustel tööd tagada ja Te ei võta vastu väiksema koormusega tööd. Sellisel juhul ütleb tööandja töötajaga töölepingu üles ning töötajal on TLS § 100 lg 1 järgi õigus saada tööandjalt hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Täiendavat hüvitist tasub töötukassa ning seda on võimalik saada töötajal, kelle töösuhe tööandjaga on kestnud vähemalt viis aastat.

Ülesütlemisavaldus peab olema kirjalikus või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Kui Te ütlete töölepingu üles erakorraliselt, siis peate seda ülesütlemisavalduses põhjendama.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee