Tööõigus
Küsimus: Kas võin töölepingu üles öelda erakorraliselt kuna ei saa kogu palka ametlikult?27.11.2014
Tere! Küsimus töölepingu ülesütlemise kohta. Kas võin töölepingu üles öelda erakorraliselt kuna ei saa kogu palka ametlikult? Nimelt ametlikult tuleb arvele 600 eurot ja ülejäänud saan mitteametlikult, kogu palga summa kõigub 900 euro kuni 1500 euro vahel! Probleemiks ka see, et mitteametliku raha saab alati hiljem kätte ja mitte lepingus märgitud palgapäeval. Ja viimasel ajal on ka ametlik palk hakanud hilinema. Olen ettevõttes töötanud poolteist aastat. Kas võin lepingu erakorraliselt üles öelda ja kas on õigus saada mingeid hüvitisi ja kui suur on mu lootus saada saamata jäänud raha kätte milleks oleks käesoleval kuul tehtud töö eest 700 eurot.
Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Töölepingu kirjalikus dokumendis peavad sisalduma andmed töötasu kohta, muuhulgas peab lepingus olema kokku lepitud töötasu maksmise kord, palgapäev ja tööandja makstavad ja kinnipeetavad maksud ja maksed. TLS § 28 lg 2 p 2 järgi on tööandja kohustatud maksma töö eest töötasu kokkulepitud tingimustel ja ajal. TLS § 29 lg 3 kohaselt arvestatakse kokkulepitud töötasust maha töötaja maksukohustus.
Kui tööandja ei ole palgapäeval kokku lepitud töötasu välja maksnud, tekib töötajal nõudeõigus töötasu osas, mis jäi välja maksmata, ehk saamata töötasu osa muutub sissenõutavaks. VÕS § 113 lg 1 alusel võib rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral võlausaldaja ehk töötaja nõuda võlgnikult ehk tööandjalt viivist arvates kohustuse sissenõutavaks muutumisest kuni kohase täitmiseni ehk viivitatud summa kättesaamiseni. Käesoleval hetkel on viiviseks 8,15% aastas. Töötajal on õigus nõuda tööandjalt viivist töötasu maksmisega viivitamise eest alates palgapäevale järgnevast päevast kuni päevani, mil tööandja on viivitatud summa välja maksnud.
Kui tööandja rikub töötasu maksmise kohustust, mh kui ta rikub maksukohustust, siis on Teil õigus tööleping erakorraliselt üles öelda. Sellisel juhul on Teil TLS § 100 lg 4 järgi õigus nõuda tööandjalt hüvitist kolme kuu keskmise töötasu ulatuses. Lisaks peab tööandja maksma töölepingu lõppemise päeval töötajale kõik väljateenitud tasud (töötasu, kasutamata puhkuse hüvitis jne). Seega on Teil õigus saada tehtud töö eest tasu.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist
Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
- Prindi küsimus Saada sõbrale Tagasiside
- Õigus > Tööõigus